06Mart

Evlerimiz İçin Duvar Dekorasyonu Seçenekleri

duvar-dekorasyonuEvimizi, evimizin farklı odalarını dekore ederken duvarlarımız için yapabileceğimiz için çok seçeneğimiz var aslında. Hal böyle olunca da zevkimize uygun, tam bize göre diyebileceğimiz bir duvar dekorasyonu ile evimizi baştan yaratabiliriz. İster salon, ister koridor, ister yatak odaları, ister banyo duvarlarını dekore etmek istiyor olun; sizlere çok özel önerilerimiz var. Bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

 

Duvar dekorasyonu önce boya ile başlar. Bir odanızın duvarlarını dekore etmeye başladığınızda öncelikle arka planda ne renk bir boya tercih edeceğinizi seçmelisiniz. Eğer mobilyalarınızı önceden seçmişseniz odada yer alan bu mobilyalara uygun bir renk tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Özellikle küçük odalar için seçeceğiniz renklerin açık tonlarda olması ise size avantaj sağlayacaktır.

 

Odanızın dört duvarını aynı renk boyamaktansa bir veya iki duvar için farklı bir renk tercih etmek de beğenilen bir dekorasyon yöntemi. Farklı renk bir boya ile boyadığınız duvarı böylelikle öne çıkarabilir, odanıza ayrı bir şıklık kazandırabilirsiniz. Ancak bu ikinci rengi iddialı bir renk seçmeniz mümkün olsa da seçeceğiniz herhangi bir renk için yine uyum konusunu göz önünde bulundurun.

 

Duvarları boyamak dışında duvar kağıdı kullanmak da çok iyi bir yöntem olabilir. Günümüzde bulabileceğimiz binlerce farklı çeşit duvar kağıdı arasından siz de zevkinize uygun olanını tercih edebilirsiniz. Duvar kağıtları ile ister bir şehrin havasını odanıza yansıtın isterseniz çiçek desenleri ile doğayı evinize getirin. Odanızın tüm duvarlarını bu tip desenlerle çevirmek istemiyorsanız boyamada yaptığımız gibi yalnızca bir duvarı da duvar kağıdı kaplaması da yapabilirsiniz. Duvar kağıdı demek sadece öne çıkan desenler anlamına da gelmiyor. Düz renklere çok yakın ancak farklı efektler kullanılmış, sade seçenekleri de bulabilir ve duvarlarınız için tercih edebilirsiniz.

 

Duvarlarınızın renkleri konusunda unutmayın; ister boya ister duvar kağıdı tercih edecek olun, evinizin ve odanızın tüm ortamında, tüm havasında bu öğeler büyük etkiye sahiptirler.

 

Duvar kağıdı kaplamalarında yer alan desenleri seviyor fakat tüm duvarınızı bu şekilde kaplamak istemiyorsanız yine farklı seçenekleriniz var. Duvar boyanızın üzerine dekoratif stickerlar da yapıştırabilirsiniz. Bu yapıştırmalar hem küçük boylarda hem de duvara hakim olacak büyük boylarda olabiliyorlar. Sticker gibi öğeler kullanarak sade bir deseni duvarlarınıza yerleştirebilir böylelikle istediğiniz desenli duvarlara kavuşabilirsiniz.

 

Duvarlarımız için vazgeçemediğimiz öğelerden bir tanesi ise mutlaka aynalardır. Artık ayna tercih etmek istediğimizde de karşımızda çok fazla seçenek var. Oval, dikdörtgen gibi şekillerde aynalar çeşitli motiflerle evimize şıklık katıyorlar. Ayrıca üzerinde çok hoş desenlerin yer aldığı aynaları da görebiliyor. Bazı aynalar ise özel olarak farklı figür şekillerinde kesilerek bir bütün halinde veya birkaç parça halinde duvarlarımızı süsleyebiliyor.

 

Aydınlatma öğeleri sadece tavanda olacak diye bir şey yok. Hem odanızın aydınlanmasına yardımcı olacak hem de odanızı dekoratif açıdan destekleyecek duvar aydınlatmaları da tercih listemizde yer alabilir. Duvara sabitlenen ve farklı şekillerde sade ürünlerle odanıza uyumlu bir şıklık kazandırabilirsiniz. Ayrıca eğer odanızın genelinde sade bir hava varsa belki bu aydınlatmalarda desenli seçenekler de sizin için çok hoş durabilir. Ancak unutmayın hem odada farklı desenler kullanıp hem de bu aydınlatmalarda farklı desenler tercih ederseniz odada kötü bir görünüm oluşturabilirsiniz.

 

Duvarlarımızı boş bırakmaktansa uyumlu öğelerle doldurmak istiyoruz. Bunun için de genellikle tablolar, çerçeveler kullanıyoruz. Aile fotoğraflarımızdan başlarsak eğer alıştığımız küçük boyutlarda birkaç resim çerçevesi kullanmak güzel olabildiği gibi yüksek çözünürlükte çekilmiş bir aile fotoğrafını büyük boyutlarda bastırıp duvarımıza da asabiliriz, aklınızda bulunsun. Yağlı boya resimleri, manzara resimleri gibi karşımızda birçok seçenek de duvarlarımız için yer alıyor. Çerçevelerine de özen göstererek seçtiğimiz bu tablolar duvar dekorasyonu konusunda bizlerin çok büyük yardımcısı. Hem biraz emek vereyim hem de emek verirken eğleneyim derseniz puzzlelar da çok iyi bir seçenek, unutmayın. Birçok yerde bulabileceğiniz 1000 parçalık 1500 parçalık puzzleları alıp önce kendiniz veya ailenizle birlikte tamamlayabilirsiniz daha sonra özel yapıştırıcılarını kullanara sabitlediğiniz yapbozunuzu çerçeveletip duvarınızda yer verebilirsiniz. İnanın çok güzel bir dekorasyon ürünü oluyorlar.

 

Tabi duvar dekorasyonu deyince bu kadarla da sınırlı değil. Karşımızdaki seçenekleri çok iyi şekilde değerlendirebiliriz. Örneğin duvarlarımıza küçük dolaplar yerleştirebilir, kitaplarımız veya diğer dekoratif ürünlerimiz için farklı raf modellerini kullanabiliriz. Duvarlara asabildiğimiz saksı bitkisi seçeneklerini ve ilginç saat modellerini de düşünebilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın