04Mart

Küçük Banyoları Daha Büyük Göstermenin Sırları

banyo-dekorasyonuBirçok evde banyolara ayrılan alanlar daha küçük olabiliyor. Bu küçük banyo alanlarına girmemiz, buralarda banyo yapmak için kalmamız gerektiğinde bir süre sonra içimiz sıkılabiliyor. Ayrıca misafirlerimiz geldiğinde de onlara daha geniş, daha ferah bir banyo sunmak isteyebiliyoruz. O halde banyomuzun duvarlarını kırıp daha da büyültemeyeceğimize göre neden birkaç kolay yöntem ile banyomuzu daha büyük göstermeyi başaramayalım ki?

 

Küçük hacme sahip banyolar için yapabileceğimiz en iyi şeylerden bir tanesi açık renkler kullanmak olacaktır. Yer döşemeleri ve duvarların açık renk tonlarında olması ortama katkıda bulunacaktır. Duvarları açık bir renge boyatmak bir nebze daha kolay fakat zemin kaplamalarını kırıp yenisini yaptıramıyorsak eğer bu kaplamaların üzerine açık renkli bir banyo halısı almak da işimize yarayacaktır.

 

Küçük mekanların vazgeçilmez öğeleri arasında aynalar da yer alıyor. Geniş, büyük bir ayna tercih etmeniz oldukça avantajlı olacaktır. Bu aynalar ortamı yansıtarak daha büyük hacimli ortam havası kazandıracaktır. Tabi ortamdaki ışığı da yansıtmaları ile aydınlatmaya da katkıları var.

 

Banyolarda büyük pencereler yer almadığı için aydınlatma konusunda sıkıntı çekebilirler. Ancak küçük hacimli alanları daha büyük göstermek için iyi bir aydınlatma da şart. Ortamı yeterince aydınlatacak tavan lambalarının yanı sıra banyo aynalarının üzerine yerleştirebileceğiniz küçük aydınlatma öğeleri de hem ortama katkı sağlayacak hem de dekoratif açıdan avantaj getirecektir.

 

Banyoda yer alan çok fazla eşya zaten küçük olan hacmin daha da daralmasına sebep olacaktır. Bu sebeple dekoratif ürünler seçerken sayıca fazla seçmek yerine büyük ancak bir veya iki güzel öğe seçmek daha yerinde olacaktır. Diğer banyo eşyaları içinse uygun bir yere dolap yaptırarak her şeyi bu dolapta barındırabilirsiniz. Dolaba toplanan eşyalar ortalıkta dağınıklık yaratmaz ve banyo ortamında daha fazla alnın açılmasını sağlarlar.

 

Banyolarda duş kabinleri de önemlidir. Eğer dediğimiz gibi küçük hacimli bir banyonuz varsa bir de duş kabininizi desenli veya buzlu camlı tercih ederseniz bu duş kabinini de banyonuzdan eksiltmiş gibi olursunuz. Ortam daha dar, daha dolu gözükür. Bunun yerine şeffaf camlı duş kabinlerini tercih etmek size yine bir avantaj sağlayacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın