Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
03Mart

Kahve İyi Bir Antioksidan Kaynağı

kahveYapılan araştırmalar kahvenin birçok yararını ortaya çıkartıyor. Kahvenin sağlıklı bir yaşamda bizlere sağladığı en büyük avantajlarından bir tanesi ise yüksek oranda antioksidan kaynağı olması.

 

Öncelikle antioksidanların ne olduğunu basit bir dinle anlatalım. Vücudumuzda oluşan kimyasal bazı reaksiyonlar sonucu serbest radikaller adı verilen maddeler oluşmaktadır. Bu serbest radikaller vücudumuz için zararlı etkilere sahiptirler ve antioksidanlar da bu zararlı maddelere karşı etkiye sahiptir. Antioksidanlar yardımı ile serbest radikaller işlevlerini kaybederler ve vücudumuza zarar veremezler.

 

Bazı besinleri tüketerek antioksidan alıyor olsak da kahve bu açıdan en zenginlerinden bir tanesi. Yapılan araştırmalar bizlere gösteriyor ki kahve tüketimi ile insanlar büyük bir oranda antioksidanı vücutlarına almış oluyorlar. Bu da kahve içerek bir yandan vücudumuzdaki zararlı maddelere karşı da savaş açabileceğimizi gösteriyor. Tabi her zaman belirttiğimiz gibi kahveyi de ölçülü tüketmekte fayda var.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın