01Mart

Odanıza Huzur Getirecek 5 Önemli Dekorasyon Fikri

huzurlu-oda-dekorasyonuSürekli vakit geçirdiğimiz bir ortamda bu vaktin daha huzurlu geçebilmesini isteriz. Kendi evimizde, kendi oturma odamızda belki biraz rahatlamak, belki kafamızı dinlemek istiyorken yapmamız gerekenlerin başında ortamımımızı da buna göre ayarlamak geliyor. O halde odamıza huzur getirebilecek, ortamı daha huzurlu bir hale çevirebilecek neler yapabiliriz? İşte sizin için 5 önemli dekorasyon fikrini sıraladık.

 

İçeriye Bol Bol Güneş Girsin

 

Odamıza ne kadar fazla güneş ışığı alırsak o kadar ferah ve rahat bir ortam yaratabiliriz. Bu sebeple pencere önlerini kapatacak eşyalardan kaçınmalı, güneş geçirmeyen kalın perdeleri gündüzleri sonuna kadar açmalıyız. Tül perdelerimiz kapalı olacaksa da bunların ışığı en yüksek oranda geçirenlerini tercih etmeliyiz.

 

Doğaya Yönelin

 

Doğa bizlere her zaman huzur ve mutluluk verir. Doğadan aldığımız ilhamı da odamıza yansıtabiliriz. Çiçek desenlerini koltuklarımızda, koltukların yastık kılıflarında, duvarlarımızda, perdelerimizde veya halılarımızda kullanabiliriz. Hepsinde birden kullanmak odayı boğucu bir hale getirebilir, unutmayın. Ancak bir veya birkaçında uyumlu şekilde kullanmak çok daha doğru olacaktır.

 

Açık Renkler İçimizi Açar

 

Ferah, huzurlu bir ortamda açık tonlarda renkler içimizi açar, bizleri rahatlatır. Özellikle mavi ve yeşil tonları bu açıdan çok iyi şekilde kullanılabilir. Yine renk seçiminde de doğadan ilham alın. Bitkilerin renklerinden, bizleri sakinleştiren suyun doğada aldığı tonlardan faydalanın.

 

Rahat Koltuklar Seçin

 

Şık görünüm için kasvetli, rahatsız koltuklar seçmenize gerek yok; bunlar sizin huzurunuzu da kaçırır. Bunlar yerine odanıza renk olarak da uygun, çok daha rahat koltuklar tercih edin. Bu koltuklarda oturmak da uzanmak da huzurlu ortamınızı tamamlayacaktır. Şöyle bir uzandığınız zaman koltuğunuzdan beklediğiniz rahatı elde edemezseniz ne anlamı olur ki?

 

Ayna Ve Cam

 

Dekorasyon konusunda her zaman bahsettiğimiz aynalar ise sizlere çok iyi yardımcı olabilir. Odaya ayrı bir ferahlık getiren aynalar aynı zamanda dekoratif olarak da büyük bir koz. Örneğin çiçek, ağaç benzeri figürler şeklinde kesilmiş aynalar da odanıza huzur getirebilir.

 

Aynalar dışında camlı öğeler de ortamınıza benzer şekilde huzur getirecektir. Aksesuar seçiminde cam olanlardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Özellikle uyum içerisinde, aynı renkte, aynı desende camdan farklı aksesuarlar kullanmak bunlar arasında uyumun oluşmasını da sağlar. Ayrıca sehpa seçiminde de tercihinizi cam olanlardan yana kullanabilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın