28Şubat

Evde Cam Eşyalar Kırılırsa Ne Yapmalıyız?

su-bardagiCam bardaklar, vazolar ve camdan yapılmış birçok eşya kullanıyoruz evlerimizde. Bir anlık dikkatsizlik sonucu elimizden kayıp düşen veya çarpıp düşürdüğümüz cam eşyalar kolaylıkla kırılıp paramparça olabiliyor. Peki evimizde cam eşyalar kırıldığı takdirde ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

 

Bir cam eşyamızı yere düşürdüysek eğer kırılıp küçüklü büyüklü birçok parçaya ayrılabilir. Kırılma esnasında parçalanan cam eşyalarımızın bu parçaları çok hızlı şekilde kopup etrafa saçılabiliyor. Saçılan bu parçalar ise bizler için, çocuklarımız için tehlike oluşturabiliyor.

 

Eğer camdan yapılmış bir eşyamız kırıldı ise ve ayağımızda da terliğimiz yoksa çok fazla hareket etmememiz önemli. Çünkü göremediğimiz bir cam parçasının üzerine basabiliriz. Fazla hareket etmeden, mümkün olduğunca dikkatli adımlarla terliklerimizi ayağımıza giymemiz gerekiyor. Hatta terliklerimiz uzaktaysa ve evde başka birisi varsa ondan terliklerimizi isteyebiliriz.

 

Cam parçaları her yöne doğru gitmiş, tahmin edemeyeceğiniz mesafelere yayılmış olabilir. Bu sebeple çocuğunuz varsa etrafa ve hatta mümkünse o odaya yaklaştırmamalısınız. Ayağınızda terliğiniz varken, yani ayaklarınız güvende iken görebildiğiniz tüm büyük parçaları dikkatli şekilde tek tek toplamalısınız.

 

Görebildiklerinizi toplamış olsanız da daha bittiği anlamına gelmiyor. Etrafta hala farkına varamadığımız küçük cam parçaları olabilir. Bu sebeple etrafı bir kez de ıslak bir bezle silmenizde fayda var. Camın doğrusal bir yol boyunca uçabileceği her yere bu açıdan dikkat edin. Örneğin uzun bir koridorda kırılan cam bir eşyanızın parçaları koridorun sonuna kadar gitmiş olabilir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın