27Şubat

Küçük Odaların Dekorasyonunda Yapmamız Gerekenler

kucuk-odalarin-dekorasyonuBelki yatak odamız, belki salonumuz belki de oturma odamız istediğimizden küçük olabilir. Odaya girdiğimizde ortamı çok dar hissediyor olabiliriz. Belki eşyalarımız sığmıyor veya bu dar ortamda çabucak sıkılıyoruzdur. Peki bu tip ortamları dekore ederken nelere dikkat etmeliyiz? Bu tür odalarımızda neler yapmalıyız veya neler yapmamalıyız? İşte ayrıntılar yazımızda.

 

İlk ve en önemli nokta, doğru renk ve iyi aydınlatma olacak. Küçük alanların en büyük kurtarıcılarından bir tanesi açık renkler. Hem duvarlarda, hem yer döşemelerinde, hem de seçeceğiniz tüm eşyalarda birbiriyle uyumlu, açık renklerin tercih edilmesi size ferah bir ortam sunacaktır. Açık renklerin kullanımı ile birlikte aydınlatma da önemli. Zaten küçük olduğunu düşündüğünüz bir odada bir de yeterli aydınlatma olmazsa eğer ortam size daha dar, daha boğucu gözükecektir. Bu sebeple iyi bir aydınlatma ile bu bir etkiden kurtulabilirsiniz. Gündüzleri de güneş varken camların önündeki perdeleri açın ki bol bol güneş içeriye girsin, ortamı aydınlatsın.

 

Evimizde bize dar gelen bir odayı başka bir eve taşınırken boşalttığımızda çok geniş gelir gözümüze. Veya ilk kez taşındığımız bir odaya yerleştikten sonra sandığımızdan dar görünür. İşte bunların sebepleri odamıza fazlaca eşya sığdırmaya çalışmamızdır. Yani öncelikle gözümüze küçük görünen bir odaya çok eşya yerleştirmemeliyiz. Özellikle çok sayıda koltuk ve dolap yerleştirmek odanın daha da daralmasına sebep olacaktır.

 

Küçük odalarda kollukları ve yaslanma kısımları çok kalın, büyük koltuk modelleri yerine bu kısımları ince ve zarif olanları tercih edersek koltuklarımız daha az yer kaplarlar. Kaba ve büyük olanlar ise odanın zaten dar olan alanını çalacaktır.

 

Bahsettiğimiz şekildeki bir oda için dolap seçerken de özen göstermeliyiz. Dolapların sadece dıştan uyumuna bakmamalı az olan alanımızı en iyi şekilde değerlendirebilecek olanları tercih etmeliyiz. İç hacmi ne kadar, ne kadar rafı var, ne kadar bölmesi var bunları iyice incelemeli ve bu dolabın bize sağladığı iç hacmini en iyi şekilde kullanabilir miyiz diye düşünmeliyiz. Bu şekilde seçeceğimiz dolaplar ile odamıza fazla sayıda dolap koymaktan kurtulabilir, gerekli eşyaları bir dolapta saklayabiliriz. Hem boş alanımız artar hem de bu sayede ortamımız daha büyük gözükür.

 

Ortalıkta çok sayıda, küçük aksesuar bulundurmaktansa dekoratif ürünleri büyük ve az sayıda tercih edebilirsiniz. Örneğin sadece bir tane ama biraz da büyük bir aksesuar odanıza yetebilir. Ayrıca küçük küçük birçok aksesuar seçmek ortamın daha dağınık görünmesine de sebep olur. Büyük ve tek bir aksesuar ise daha toplu bir görünüm verir.

 

Televizyonumuzu üzerine koyduğumuz bir tv ünitesinin odamızda olması eğer ihtiyacımız varsa, yani örneğin başka bir dolabımız yoksa iyi olabilir ancak zaten bir dolabımız odamızda varsa fazladan dolaba/üniteye de gerek yok diye düşünebiliriz. Televizyonun altına koymak için bile olsa fazladan bir dolap demek odanın alanından çalmak demektir. O halde plazma, lcd, led gibi televizyon modelleri incelikleri ile zaten az yer kaplarlarken hem de bunları duvarımıza astığımız takdirde yerden kazanmış oluruz.

 

Yine aynalardan bahsetmeden geçmeyelim. Küçük alanların vazgeçilmezi aynalar, odanızın daha büyük, daha geniş, daha rahat görünmesini sağlar. Odanızın bir duvarında kullanabileceğiniz geniş bir ayna odaya ferahlık getirir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın