26Şubat

Hastalıklara Karşı Ağız ve Burnunuzu Atkınızla Kapatın

atkiÖzellikle kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte etrafımız hastalıklarla çevriliyor. Özellikle kapalı, havasız ve kalabalık mekanlar hastalıkların yayılmasına davetiye oluştururken bizler de kendimizi koruyamadığımızda bu hastalıklara yakalanmamız işten bile olmuyor. Ancak kışın yanımızdan eksik etmediğimiz (eksik etmememiz gereken) atkılarımız aslında hastalıklara karşı bu tip ortamlarda iyi bir yardımcı olabiliyor.

 

Otobüs, tren gibi toplu taşıma araçları, firmalar, ofisler, alışveriş merkezleri, kafeler ve benzeri ortamlar hastalıkların yayılması için çok elverişli yerler. Kalabalık olan bu tip ortamlara mikroplar dolarken bu yerlerin havasız kalması da cabası oluyor. Kış soğuğu ile birlikte doğru şekilde havalandırılmayan ortamlarda hastalıklar yayılabiliyor, bir kişiden diğerine kolayca geçebiliyor.

 

Bahsettiğimiz gibi bir ortama girdiğimizde ortam sıcaklığı kalabalıktan ötürü bize fazla gelse de yardımcımız atkımızı hemen çıkarmamalıyız. Toplu taşıma araçlarında beklerken, alışveriş merkezlerinde dolaşırken, kısacası kalabalık içerisinde atkımızı ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde bağlarsak eğer hastalıklara yakalanma ihtimalimizi düşürmüş oluruz. Solunum yollarımızın önüne bir perde gibi kapatmış olduğumuz atkımız bizi dışarıdan gelen hastalıklara karşı büyük ölçüde korumayı başarabilmektedir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın