23Şubat

Sağlıklı Beslenmenin En Önemli Adımı: Kahvaltı

kahvalti-tabagiSağlıklı ve dengeli beslenmek hayatımızda önemli bir konumda. Hem adından da anlaşılabileceği gibi vücut sağlığımızı korumamıza yardımcı olacak olan sağlıklı ve dengeli beslenme, hem de aynı zamanda kilo kontrolümüzü de sağlayacaktır. Kilo kontrolü derken hem bulunduğumuz kiloyu korumayı kastediyor hem de ihtiyacımıza göre yine sağlıklı şekilde kilo vermek veya kilo almayı da bu iki kelime içerisine dahil ediyoruz. İşte tüm bu sebeplerden ötürü sağlıklı beslenmemiz lazım. Sağlıklı beslenmenin ilk ve en önemli adımı ise tabii ki kahvaltı.

 

Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak vücudumuz için altın değerindedir. İyi derken aşırı besin tüketimini kastetmiyoruz. Ayrıca kahvaltılarda ağır, yağlı, çok tuzlu besinlerden de uzak durmak şart. Bunların yerine yiyeceklerimizi dengeli şekilde seçerek kahvaltı tabağımızı oluşturabiliriz. Örneğin bir haşlanmış yumurtaya (eğer mevsiminde isek) domates, salatalık ve az yağlı bir beyaz peynir eşlik edebilir.

 

Kahvaltılarınızı evinizde yapmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Dışarıda hızlı ve kolay olması için yenen açma, poğaça, börek gibi yiyeceklerin yağ oranı yüksektir ve çok tüketimi sağlığınızı kötü yönde etkiler, kilo almanıza sebep olur.

 

Kahvaltılarda şöyle nefis bir sucuklu yumurta, bol tereyağlı sahanda yumurta da isteyebiliyoruz ancak bunlara karşı dikkatli olun. Mümkünse az miktarda tüketmeye ve tüketirken de az yağlı olmalarına dikkat edin.

 

Tuz konusu da çok önemli. Vücudumuz için birçok zararı olan tuzu yiyeceklerimizde aşırı miktarda kullanmamalıyız. Mümkün olduğunca az tuzlu beslenmek her zaman çok daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca sabah kahvaltısında aşırı tuzlu yiyecekler tüketirseniz daha sonra içeceğiniz sularla birlikte vücudunuzda su toplanır ve ödemler dahi oluşabilir.

 

Hafif ancak doyurucu bir kahvaltı sizi uzun süre tok tutacaktır. Böylelikle hemen acıkmaktan ve daha fazla besin tüketme ihtiyacı duymaktan kaçınmış oluruz. Fakat bu söylediğimiz öğün atlamanızı da gerektirmez. Ana öğünü erken yapmaktansa yine aşırıya kaçmadan ara öğünlerle tokluğunuzu daha uzun süreye yayabilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın