19Şubat

Fazla Eşyanın İçinde Boğulmayın

sade-oda-dekorasyonuEvimizi dekore ederken yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi odalarımıza çok fazla eşya sığdırmaya çalışmak oluyor. İçerisini düzenlediğimiz odamız ister küçük ister büyük olsun, hepsi ancak belli ölçüde eşya için uygundur. Fazla eşyanın odaya yerleştirilmesi ise boğucu bir hava yaratmasına, sizde küçüklük ve dağınıklık hissi oluşturmasına sebep olur.

 

Odalarımızın içerisini düzenlerken odanın büyüklüğüne uygun eşyalar seçmeli, özellikle koltuk takımı, dolap gibi büyük eşyaları fazla sayıda yerleştirmemeliyiz. Misafirlere de yer olsun diye koltuk sayımızı arttırmaya çalışırsak eğer odamızda bize kalan boş alan gittikçe azalacaktır. Aynı durum dolaplar için de geçerkli. Odada koyacak çok fazla eşya var diyerek sayısını arttırdığımız dolaplarımızın ardından kendi alanımızdan çaldığımızı görüyoruz aslında.

 

Sayıca çok dolaba odamızda yer vermek yerine az sayıda ancak içerisini en iyi şekilde kullanabileceğimiz dolap modellerini tercih etmemiz daha doğru olacaktır. Bu konuda karar verirken dolapların derinliğine; dolapta kaç raf, kaç çekmece, kaç kapaklı bölme olduğuna; dolapta yer alan bölümlerin ne kadarının camlı, açık veya kapalı olduğuna ve son olarak bu dolabı nasıl değerlendirebileceğimize dikkat etmeliyiz.

 

Dolap ve koltukların yanı sıra yemek masaları da büyük bir yer kaplayabiliyor oturma odalarımızda. Örneğin mutfakta yemeklerimizi yiyor, salonda yemek yemiyorsak boşuna büyük bir yemek masasını salonda barındırmamıza gerek yok. Ya da sahip olduğumuz masa ihtiyacımızdan çok daha büyükse yine daha küçük bir masa tercih ederek yerden kazanabiliriz.

 

Biz ilk önce büyük boyutlu eşyalardan söz etmiş olsak da odanıza getirdiğiniz her şey daha da kalabalıklaştırabilir. Özellikle aksesuarlardan bahsediyoruz. Belli miktarda aksesuarla odanıza çok şık bir hava katabilirsiniz ancak bu öğeleri odamızda sayıca fazlalaştırdıkça odanın daha kalabalıklaşmasına, ortamın daha boğucu hale gelmesine sebep olurlar. Şu anda odanızda böyle fazlalıklar varsa dolaba kaldırdığınızda veya dışarı çıkardığınızda ortamın biraz rahatladığını görebilirsiniz.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın