30Haziran

Ankara Hayvanat Bahçesi – Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği’ne bağlı Ankara Hayvanat Bahçesi, Ankara’nın en güzel yerlerinden biri. Yaklaşık 3 ay önce gittiğim bu hayvanat bahçesini bu blogda da sizlerle paylaşmak, sizlere kısaca tanıtmak istedim.

Sizleri daha girişinde yer alan birçok hayvanın heykellerinin bir arada bulunduğu yer çok güzel karşılamakta. Kapıdan girdiğinizde ise karşınızda kocaman bir alana kurulu hayvanat bahçesi… Açılışının 1933 yılına dayandığı bu yer, ilk açıldığında sadece birkaç tür zararlı hayvanın halka gösterilmek için yer aldığı küçük bir yermiş. Daha sonra halkın büyük ilgi göstermesi ile birlikte doğan büyük ve düzenli bir hayvanat bahçesi ihtiyacı için Atatürk’ün emri ile modern bir yer yapılmaya başlanmış. Tabi günümüze kadar daha da geliştirilen Ankara Hayvanat Bahçesi’nde hayvan çeşitliliği de oldukça fazla.

Bazı yerlerde bakımsızlığından yakınan kişiler olsa da ben gördüğüm manzaradan yine de memnun kaldım. Kedisinden köpeğine, kurtundan geyiğine, ayısından aslanına kaplanına, balığından timsahına daha sayamayacağım bir çok tür hayvan görmek mümkün. Sadece yıllar yıllar önce bir kere geldiğimde görmekten çok hoşlandığım fili göremediğim için biraz buruk ayrıldım fakat fil ne zaman kaldırıldı, yeni bir fil gelecek mi gelmeyecek mi bilgim yok.

Ulaşım için özel arabanızla gidecekseniz Atatürk Orman Çiftliği tabelalarını takip edebilir veya Atatürk Orman Çiftliği yazan otobüslere binebilirsiniz. Sizler için ayrıca kendi çekmiş olduğum yukarıda ve aşağıda yer alan fotoğrafları da ekledim. Herkese bol keyifler…

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  • Murat
  • 4 Eylül 2012

  Yirmiye yakın ülke gezdim, Ankara hayvan bahçesi belki içlerinde en kötüsü. Zavallı hayvanların bu kadar pis ve bakımsız oldukları başka bir yer görmedim. Ayrıca, hepsi son derece küçük alanlarda “yaşamaya” mahkum edilmişler. Umarım tüm hayvanlar en kısa zamanda özgürlüklerine kavuşur ve o çirkin yer sonsuza dek kapatılır.

  • Ceyda
  • 4 Eylül 2012

  Sizin göremediğiniz fil, ne yazık ki birkaç yıl önce bakımsızlıktan öldü. Bir daha o küçücük deliğe yeni bir fil getirirlerse onların allah belalarını versin.

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın