16Şubat

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Bitki Çayları

bitki-cayiKış aylarında şiddetli soğuklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durum da birçok kişi için soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların habercisi. Bir kere başımıza bela olup geçmeyen hastalıklar, halsiz günler, akan burunlar, hapşırıklar, öksürükler derken günlerimiz mahvolabiliyor. Ancak bu hastalıklara karşı elimizde çok büyük bir silah var: bitki çayları.

 

Bitki çayları, özellikle kış aylarında ve soğuk bahar zamanlarında gribal enfeksiyonlara karşı oldukça etkili. Ihlamur, kuşburnu, adaçayı, ısırgan otu, nane gibi bitkilerle yapılan çaylar hastalıklara karşı bizleri koruyor. Bakteri ve virüslere karşı oldukça etkili olan bitki çaylarının bu zamanlarda sık sık tüketebiliriz. Ancak yapılan çaylar mutlaka yapıldıktan hemen sonra tüketilmelidir. Ancak o şekilde bitki çaylarının gerçek faydası tam anlamı ile anılabilir. Uzun süre bekleyen bitki çayları ise zararlı olmaya başlayabiliyor.

 

Bitki çaylarının yapılış ve tüketim aşamalarına dikkat etmeliyiz. Bitki çaylarının soğuk algınlığı ve gribe karşı etkileri olmasının yanında her birinin ayrıca da farklı faydaları yer alıyor. Tüketeceğimiz bitkilerin nelere iyi geldiğini de önceden öğrenirsek bizler için daha faydalı olabilecektir.

 

Bitki çaylarını hazırladıktan sonra içerisine limon da sıkabilirsiniz. Limon hem çayımıza güzel bir tat verecek hem de kendi faydalarını da çayımıza ekleyecektir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yararlı olmus bu ara ihtiyacım vardı

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın