11Şubat

Son Kullanma Tarihi Geçen İlaçlara Dikkat

ilacGünlük hayatımızda tükettiğimiz besinlerde olduğu gibi ilaçlarımızda da son kullanma tarihi yer almaktadır. Eskiden kalan ve ilaç dolaplarımızda yer vermiş olduğumuz bu ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka son kullanım tarihleri kontrol edilmeli ve eğer kullanılacaksa bu tarihin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

 

Almış olduğumuz ilaç kutularının üzerinde bir son kullanım tarihi yer almaktadır. Bu tarih, ilacın zaman içerisinde etkisi üzerindeki kaybı göz önüne alınarak belirlenmekte olup her ilaç için belirtilmiştir. Daha önceden almış olduğumuz fakat daha sonra bitmeden dolaplarımıza kaldırdığımız ilaçlarımızı eğer tekrar kullanmamız gerekiyorsa mutlaka kutuları üzerinde yer alan bu son kullanım tarihlerine dikkat etmeliyiz. Son kullanım tarihi geçmiş olan ilaçlarımızı dolaplarımızda barındırmadan çöpe atmalıyız ve bu ilaçları yutmamalıyız.

 

Son tüketim tarihi geçmiş olan ilaçları yuttuğumuzda kötü bir belirti oluşmaması demek bu ilaçları kullanabileceğimiz anlamına gelmez. Çünkü tam tersine mide bulantısı, kusma veya benzeri bir yan etki de oluşabilir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsak eğer mutlaka vakit kaybetmeden bir hekime başvurmalıyız.

 

Uzmanlar açılmış olan şuruplar için ise ayrı bir parantez açıyor. Çünkü üzerlerinde yazan son tüketim tarihleri açılmama durumlarında geçerli iken şurup şişesi bir kere açıldıktan sonra en fazla 1 ay içerisinde kullanılması öneriliyor. Bu 1 aylık süre geçildikten sonra bu şuruplar dolaplarımızda saklanmamalı ve eğer bitmemiş olsalar dahi çöpe atılmalıdırlar. Antibiyotik niteliğindeki şuruplarda ise bu süre daha kısa. İlaç ilk kullanım sona erdikten sonra bekletilmemelidir.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın