10Şubat

Bilinçsiz İlaç Kullanmayın

ilacKış mevsiminde artan hastalıklar ilaç kullanımını gerektirebiliyor. Ancak “ben daha önce de böyle hasta oldum” düşüncesi ile doğan bilinçsiz ilaç kullanımı kesinlikle tavsiye edilmeyen bir durum. Özellikle bir hastalık ile birlikte evdeki eski antibiyotikleri kullanmaya başlayan kişileri uzmanlar uyarıyor: bilinçsiz ilaç kullanmayın.

 

Bazı hastalıklar için antibiyotik kullanımını doktorlar zorunlu görse de kimi hastalıklarda antibiyotik kullanmanın hiçbi faydası yok. Hal böyle olunca hekime başvurulmadan alınan antibiyotikler bir fayda sağlamayabiliyor ve boşuna antibiyotik kullanılmış olunuyor. Halbuki gerekli olmadıkça antibiyotik kullanımı çok tehlikeli. Antibiyotikler aslında bizim bakterilere karşı bir silahımız. Ancak fazla antibiyotik kullandığımız zaman bakteriler zamanla bu antibiyotiklerden etkilenmemeye başlıyor. Bunlara karşı direnç kazanmaya başlıyorlar. Antibiyotik gereken bir hastalığımız olduğu zaman da maalesef önceden direnç kazanmış olan bakterilere karşı bizler etkisiz kalabiliyoruz.

 

Başta antibiyotikleri bir hekime danışmadan kullanmamak gerekiyor. Bir hastalık durumunda doktorumuzdan tavsiye almalıyız. Doktorun uygun gördüğü ilaçlar varsa eğer bu ilaçları, doktorun belirttiği şekilde kullanmalıyız. Harici bir ilaç kullanmamalıyız. Ayrıca ilaçlar yerine sağlıklı beslenmek, bitki çayları tüketmek, vitaminli besinler yemek özellikle de C vitamini içerenlere yönelmek ayrıca yapabileceğimiz şeyler.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın