09Şubat

Kaynatılan Sütte Besin Değerleri Düşüyor

sutGünümüzde açıkta satılan sütler hala yüksek bir oranda kullanıma sahip. Alınan açık sütler, içerisindeki zararlıların uzaklaştırılması için kaynatılıp tüketilirken aslında sütün vücudumuza sağlayacağı birçok faydayı da engellemiş oluyoruz.

 

Açıkta satılan sütler çeşitli hastalıklara neden olabilecek mikroorganizmalara sahip. Bu mikroorganizmaları sütten uzaklaştırmak için seçilen kaynatma yöntemi ile birlikte sütün yararlarını büyük oranda kaybediyoruz. Vitaminler ve mineraller kaynatma işlemi ile birlikte kaybediliyor. Besin değerleri önemli ölçüde düşen süt, kaynatılmadığı takdirde ise önemli hastalıklara neden olabiliyor.

 

Açık sütleri aldığımız zaman maalesef kaynatmama gibi bir şansımız kalmıyor. Çünkü açık sütler genellikle fazla sayıda zararlı bakteriyi içeriyor. Bu bakterileri içeren sütler tüketildiğinde ise kişilerde önemli hastalıklara neden olabiliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü de sokaklarda satılan bu açık sütlerden uzak durmak yapılabilecek en önemli şeylerden bir tanesi. Bu sütler yerine özel koşullarda mikroorganizmalarından arındırılmış, belli işlemlerden geçirilmiş ve paketlenmiş olan kutu sütleri tercih etmek çok daha doğru olacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın