08Şubat

Fazla Tuz Tüketimine Dikkat Edin

tuzTuz, uzak durulması gereken 3 beyazdan biri olarak sayılır hep. Bir hastalığa sahip olsun veya olmasın her yaştan kişi için uzmanlar tuzdan uzak durulmasını tavsiye eder. Ancak yemeklere tat vermesi açısından tuzdan vazgeçmek ise çok zordur. Bir hastalık kapıyı çaldığında ise artık tuzu bırakmak zorunluluk haline gelir. İşte bu noktada bir zorunluluk olarak tuzu bırakmaktansa sağlığımıza olan zararının bilincinde olup en başından tuz tüketimini azaltmak çok doğru olacaktır.

 

Aşırı tuz tüketimi birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca vücuda alınan fazla tuz, vücutta su tutulmasına ve beraberinde ödem oluşumuna da sebep olabiliyor. Ayrıca tuz ile birlikte vücudumuza aldığımız yararlı mineralleri de kaybedebiliyoruz.

 

Bu gibi zararlarına karşı tuz tüketimi konusunda birçok kişi dikkatli davranmıyor. Uzmanların özellikle tuzdan uzak durulması gerektiğini belirttiği hastalığa sahip olan kişiler dahi günlük yaşamından bir türlü tuzu eksiltemiyorlar. Tadı yok, lezzetini alamıyorum gibi sebeplerden ötürü yemeklere az daha az daha tuz katılarak aslında alınan tuz miktarı arttırılmış oluyor. Ancak yapabileceğimiz en iyi şeylerden bir tanesi tuzu eksiltip diğer sevdiğimiz baharatları arttırarak yemeği istediğimiz lezzete kavuşturmak olacaktır.

 

Bazı kişiler ise tuzu eksilttiğini düşünse de yanılıyor. Tuzu hayatımızdan uzak tutmak sadece soframızda gerçekleşmiyor. Yemeklerin pişmesinden ve hatta yemek malzemelerinin hazırlanmasından gelen bir süreç var geride. Yemekler pişerken de yemeğe tuz katılabiliyor ve yemek zaten katılan miktara göre tuzlu oluyor. Ondan öncesi de önemli tabi. Yemeğe katılan malzemelerde özellikle konserveler, daha önceden hazırlanarak tuzla saklanmış olan besinler de büyük miktarda tuz içerebiliyor. Tuz tüketimini azaltmak istiyorsak eğer bu yönlerden de düşünmek lazım mutlaka. Ayrıca salam, sosis, sucak gibi hazır gıdaların da tuz içerdiğini unutmamalıyız.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın