05Temmuz

İçerik Yönetim Sistemleri Nedir?

Content Management Systems, Türkçe’ye çevrilmiş hali ile İçerik Yönetim Sistemleri,  web sitelerinde forum, blog gibi alt yapıların oluşturulması için hazırlanmış, bazısı ücretli, bazısı ücretsiz dağıtılan hazır yazılımlardır. İnternette, ingilizce adının kısaltılması ile oluşturulan CMS adı ile de karşınıza En popüler örneklerinden bazıları; wordpress, joomla, vbulletin, mybb’dir.

Paket halinde dağıtılan bu tür yazılımlar, genellikle PHP ile kodlanmışlardır ve PHP kodlamaları nedeniyle Linux işletim sistemine sahip hostingler tercih edilmelidir. Hosting’e dosyaları gerekli şekilde yüklendiği ve yüklemeleri gerekli şekilde yapıldığı taktirde hazır olmaktadırlar. Yükleme sırasında yapılan mysql bağlantıları ile birlikte veriler bu veri tabanında saklanır.

İçerik Yönetim Sistemleri olarak adlandırdığımız yazılımlarla bir blog, bir forum veya başka türden bir site oluşturmak oldukça kolay hale gelmiştir. Bu yazılımlarla çok fazla kodlama bilgisi bilmeden oluşturabildiğiniz siteler, sadece site sahiplerinin üstün yönetim gücüne kalmıştır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın