27Ocak

Maden Suyunun Temel Faydaları

maden-suyuKimileri yemeklerden sonra midesini rahatlatmak için, kimileri ise sadece sevdiği için sık sık içer. Peki ama günlük hayatımızda tükettiğimiz maden sularının bizler için faydası nedir? Genellikle midemizi rahatlattığını bilsek de başka ne gibi yararları var? İşte maden suyunun başlıca faydaları bu yazımızda.

 

Belki de öncelikle maden suyu ve soda kavramlarını birbirinden ayırmamız gerekmekte. Maden suları, yer altından çıkan doğal bir sıvıdır. Fakat soda ismi, normal suya karbondioksit eklenmesi ile elde edilir ve dolayısıyla yapay bir içecektir. Raflarda sade gördüklerimiz maden suyu ismiyle satılmaktadır. Meyveli olanlara da soda denir. Genellikle meyveli sodalar, içerisine çeşitli aromalar da eklenerek elde edilmiş yapay içeceklerdir. Ancak bazı meyveli sodalarda doğal maden suyundan üretilmiştir ibaresini de görebiliriz. Bunlarda suya karbondioksitin eklenmediğini, doğal maden suyuna aromalandırma yapıldığını anlayabiliriz.

 

Halk arasında yaygın bilindiği üzere maden suları sindirimi kolaylaştırmaktadır. Sindirime yardımcı olduğu için de yemeklerden sonra tüketilmesi midemizi rahatlatır.

 

Günlük düzenli su tüketimimiz içinde maden suyuna da yer vermeliyiz. Yapılan araştırmalar sonucunda doğal maden suyunun zararı bulunmamıştır ve tüketilmesinde sakınca yoktur. Her yaştan insan düzenli olarak maden suyu tüketerek hem doğal bir sıvıyı vücutlarına almış olurlar hem de bu sıvı ile birlikte gelen kalsiyum, magnezyum, florür gibi çeşitli minerallerden de faydalanırlar. İçeriğindeki her bir mineralin ayrı ayrı yararlarından vücut belirli oranda faydalanır. Ayrıca içerdiği minerallerin yardımı ile vücudun çeşitli fonksiyonlarına, hücresel fonksiyonlarımıza ve vücudumuza aldığımız vitaminlerin de fonksiyonlarına yardımcı olur.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın