25Ocak

Evinizde Doğalgaz Tasarrufu Yapabilmeniz İçin İpuçları

dogal-gazKış aylarında evlerimizi ısıtmak kimi bölgelerde bir dert haline geliyor. Hele evimiz doğalgazlı ise evi hem iyi ısıtıp hem de yüksek faturalarla karşılaşmamak istiyoruz. Peki doğalgazla ısınan evlerimizde hem üşümemek hem de ısınırken faturalarımızı azaltmak için neler yapmalıyız? Hangi yanlışları yapmamalıyız?

 

Evlerimizin iyi bir şekilde ısınabilmesi için yalıtım çok önemli. en alt ve en üst katta yaşayanlar özellikle alt veya üstten gelen soğuğa karşı yalıtımlarına dikkat etmeliler. Gerekli yalıtımı yaptırmalılar.

 

Yalıtımda evlerdeki pencereler büyük rol oynuyor. Camların çift camlı olması soğuğa karşı büyük oranda koruma sağlıyor. Pencerelerimiz çift camlı değilse eğer evimize dışarıdan soğuk girişi daha fazla olacaktır fakat çift camlar yalıtımda iyi bir yardımcı.

 

Gündüz güneş varsa eğer evin güneş alması sağlanmalı. Güneş ışınlarının evinize girmesine izin verin ve pencerelerin önünü eşyalarla veya kalın perdelerle kapatmayın. Güneş de ısınmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kışın evinizde hava çok kuru olabilir. Ancak ortamın nemli bir havaya sahip olması ısınma açısından büyük avantaj. Nemli hava, kuru havaya göre sıcağı çok daha iyi tutarak ortamın ısınmasına yardımcı olur. Bu nedenle odalarınızın havasını nemlendirmeye özen göstermelisiniz.

 

Evimizi ısıtan radyatörlerin ortama aktardığı ısıdan en fazla verimi alabilmek için arka taraflarına alüminyum kaplı levhalar yerleştirilebilir. Bu levhalar sayesinde peteklerin arka taraflarından çıkan ısı bir anlamda yansıyarak odaya yönelir. Bu yalıtım levhaları sayesinde ısı dışarı çıkmak yerine odaya geri döner ve ısınmada yardımcı olur.

 

Genellikle evlerde yapılan bir yanlış ise gündüz vakitlerinde ısınmak için kaloriferi açıp gece yatmadan önce kapatmak oluyor. Araştırmalara göre gün boyu düşük sıcaklıkta açık bırakmak, gündüz açıp gece kapatmaktan daha ekonomik. Çünkü gece ısınmadan sürekli soğuyan ortam, gündüz ısıtılmaya çalışıldığında daha zor ısınıyor daha maliyetli oluyor.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın