20Ocak

Grip Salgınlarına Karşı Neler Yapmalıyız?

gripBu yıl hızlı bir şekilde yaygınlaşan H3N2 virüsü birçok kişiyi etkiledi. Antibiyotiklerin işe yaramadığı belirtilirken birçok hasta da domuz gribinden daha beter halde olduklarını belirtiyor. İnsandan insana çok kolay şekilde bulaşabilen bu virüs bir salgın şeklinde yayılıyor. Peki bu kışın virüsü olarak adlandırılan H3N2 virüsünün yarattığı salgın başta olmak üzere herhangi bir grip salgınında nelere dikkat etmeliyiz? Hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız? Virüslerin yayılmasını nasıl engelleriz?

 

H3N2 virüsü özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda sık görülse de büyükler de tehdit altında. Özellikle çocuklara okul ortamlarında hastalığa sahip diğer çocuklardan bulaşıyor. Okullar gibi kalabalık diğer tüm alanlarda da benzer durumlar var. Peki bu tip grip salgınlarına karşı hasta olmamak için neler yapmamız gerekiyor?

 

  • Çok kalabalık ortamlarda bulunmamak, hapşıran veya öksüren kişilere yaklaşmamak önemli. Hava yoluyla grip kolaylıkla yayılabiliyor. Hasta çocuklar okula gönderilmeyebilir veya hastalığı tespit eden öğretmenler de diğer öğrencilere yayılmaması adına hasta çocukları evlerine göndermeliler.
  • Hapşırırken veya öksürürken hastalığın yayılmaması için ağız mutlaka kapatılmalıdır. Ağzı kapatmak için kullan at peçeteler öncelikle tercih edilmeli, ağız elle kapatılırsa eğer el hemen yıkanarak temizlenmelidir.
  • Eller gün içinde de sürekli olarak yıkanmalıdır. Sabun ve su ile elin her yeri dezenfekte edilmeli ve güzelce durulanmalı. El yıkama alışkanlığı, küçük çocuklara da aşılanmalıdır.
  • Günlük tempoda sürekli olarak dokunduğumuz yerler de hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Özellikle toplu taşıma araçlarında tutunduğumuz yerler, arabalarda vites ve direksiyon, bilgisayarlarda mouse ve klavye gibi yerler virüslerin bulaşmasına neden olabiliyor.
  • Hastalığa yakalanmamak için, gribin yayılmaması için ortamlar sık sık havalandırılmalıdır. Her ne kadar dışarısı soğuk da olsa odaların tamamen kapatılması ve havalandırılmaması yanlıştır.
  • Dengeli beslenmeye özen gösterilmeli. Öğünler atlanmadan yemek yenilmeli, vitamin alımına dikkat edilmelidir.
  • Başta su olmak üzere sıvı alımını da arttırmak faydalı olacaktır.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın