07Ocak

Tereyağı ve Margarin

tereyagiSağlıklı beslenme adımlarımızda her gıda türüne ihtiyacımız var fakat hepsi için şunu söylemek mümkün: fazlası zarar. Bitkisel sıvı yağlar dışında yer alan, oda sıcaklığında katılaşan yağlar için doymuş yağlar ismi kullanılır. Bu tür yağlara da sağlıklı insanların az miktarda da olsa ihtiyacı vardır diyebiliriz.

 

Doymuş yağlardan aldığımız enerji, toplam enerji alımımızın 10’da 1’inden fazlasına ulaşıyorsa eğer sorun var demektir. Fakat sağlıklı bir insan için bu orana kadar doymuş yağ tüketimi sorun olmayacaktır.

 

Doymuş yağ denince iki farklı türü söyleyebiliriz: tereyağı ve margarin. Her ne kadar zeytinyağı, her şekilde bu tür yağlardan çok daha sağlıklı olsa da günlük hayatımızda margarinli besinler de tüketiyor, tereyağının nefis kokusuna dayanamıyoruz.

 

Günlük hayatımızın içerisinde tüketiyor olduğumuz doymuş yağların farkında  olmak da önemlidir. Tereyağına alternatif olarak bitkisel yağların belli işlemler sonucunda katılaştırılması ile üretilen margarinler maalesef tereyağı kadar sağlıklı olmuyor. Hatta kimi zaman sorulan “Tereyağı mı yoksa margarin mi?” sorusuna “tereyağı” diyerek cevap verebiliriz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın