04Temmuz

Günümüzde FastFood!

Günümüzde gerek oluşan iş temposu, gerek değişen yaşam şartları gerek ise kişilerin kendilerine göre diğer bazı özel nedenleri ile “fastfood” olarak adlandırdığımız yiyeceklerin kullanımı oldukça artmıştır. Bu yazımızda fastfood üzerine konuşacağız.

Fastfood Nedir?

Fastfood deyince akılda ilk olarak hamburger, patates ve yanında gazlı içecek şeklinde bir resim oluşsa da fastfood’un tanımı aslında biraz daha geniş. Genel olarak “hazır” ve “hızlı” yemek sistemi diyebileceğimiz fastfood yiyeceklerine önceleri hamburger ve çeşitleri hakimken artık yiyecek çeşitleri de oldukça fazla.

Neden Fastfood?

Fastfood’un temel özelliği olan hazır ve hızlı olması tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden biri. Ayaküstü veya bir fastfood restorantında; bir yere yetişmeniz gerektiği, yemeğe ayırabileceğiniz zaman olmadığı durumlarda veya bulunduğunuz yerde başka seçeneğiniz olmadığı zamanlarda fastfood tabi kaçınılmaz seçenek oluyor. Hızlı olmasından ziyade tabiki lezzetli de olması tercih edilmesindeki diğer bir büyük neden.

Çeşit Bolluğu

Hamburger, patates, gazlı içecek 3’lüsüne mahkum kalmadan yüzlerce başka çeşit arasından seçim yapabilirsiniz. Tost, pizza, köfte, pide, lahmacun, döner, sandviç, kızarmış tavuk gibi ürünler ve bunların çeşitleri de oldukça yaygın. Bu tür yiyeceklerle birlikte daha sağlıklı olarak çeşitli ürünler eklenmiş farklı türden salataları da bu kategoriye sokmamız mümkün. Tavuk, et, balık parçaları içeren salatalar da sevenleri için birer seçenek.

Daha da Yaygınlaşıyor!

Yaşamımız içerisinde fastfood’a daha çok yer vermemizle birlikte fastfood satan yerler de oldukça çoğalıyor. Özellikle Türkiye’nin her yerinde çoğalan alışveriş merkezleri fastfood mağazalarını da birlikte arttırıyor.

Her ne kadar günlük yaşam içerisinde farklı sebeplerden dolayı tercih etsek de genel olarak yüksek kalori ve yağlı olmalarından dolayı tercihlerimizi az tutmak her zaman faydalıdır. Yine de fastfood türü tüketeceğimiz zaman porsiyon olarak aşırıya kaçmamaya dikkat edebilir veya tercihlerimizi hazır salatalar yönünde de kullanabiliriz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın