15Aralık

Pekmezin Üretim ve Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

pekmezPekmezin, birçok meyveden elde edilebilen çeşitlerinin saymakla bitmeyen ve vücudumuz için oldukça önemli olan birçok faydası var. Fakat pekmezin üretiminden soframıza gelene kadar dikkat edilmesi gereken noktalar da yok değil.

 

Pekmez üretilirken çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmamalıdır. Genelde köylerde tercih edilen geleneksel yöntemlerde olduğu gibi daha düşük sıcaklıklarda yavaş yavaş hazırlanmalıdır. Hızlı sonuç elde edebilmek amacıyla çok yüksek derecelerde hazırlanan pekmezlerde kanserojen maddeler oluşabiliyor. İlla ki evimizde yapmalıyız demiyoruz fakat bir yerden pekmez alırken de oranın veya aldığımız markanın üretimini doğru yapıp yapmadığı çok önemli.

 

Üretimi olduğu kadar üretimden sonra depolanma koşulları da bir hayli önemli. Pekmezler depolanırken direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

 

Evimize aldığımız pekmezleri açtığımız taktirde donar düşüncesinde olmadan buzdolabında güvenli şekilde saklamalıyız. Yoksa pekmezin daha kısa sürede bozulma olasılığı var. Buzdolabında donmaya başlarsa eğer yapmanız gereken benmari usulü denilen şekilde, ocakta içerisinde su bulunan bir küçük tencerenin üzerindeki kapta eritmek.

 

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın