03Temmuz

E-ticaret Nedir? Günümüzde E-ticaret!

Günümüzde oldukça popüler terimlerden biri olan e-ticaret, son zamanlarda sürekli gelişimini sürdürmüş ve hala gün geçtikçe daha da popülerliğini arttırıyor diyebiliriz.

Ticaret, kısaca tek başına tanımlamak gerekirse, bir mal, ürün veya hizmetin alınıp satılma olayına denir. İşte bu noktada e-ticaret ise, “elektronik”i simgeleyen “e-” takısından da anlaşılabileceği gibi bu ticari faaliyetlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine denir. E-ticaret olarak adlandırdığımız ticaretler, büyük çoğunlukla internet üzerinden bilgisayar veya aynı işlevi sağlayabilen diğer elektronik cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir.

Teknoloji ve teknolojinin sağladığı imkanların gelişmesine paralel olarak gelişimini tüm dünyada sürdüren e-ticaret’in en büyük düşmanları veya daha doğrusu karşısındaki en büyük engelleri; insanların geçmişten gelen yerleşmiş alışkanlıkları ile akıllarda bulunan “güvenli mi, değil mi?” soruları. Güvenlik sorunları için aslında en önemli ve temel çözüm; ünlü, adı duyulmuş, güvenilirliği belli, güvenlik sertifikası bulunan web siteleri üzerinden alışverişlerimizi gerçekleştirmek. Bu noktaya dikkat ettiğimiz sürece; kredi kartı dolandırıcılığı, ürünü teslim alamama, yanlış veya hatalı ürün alma gibi yaşanma olasığı bulunan problemlerin ihtimalini oldukça düşürüp engellemiş olabiliriz. Klasik ticaret alışkanlıklarını yenmek için ise daha çok satıcılar ataklarda bulunuyorlar. Örneğin, normal satışlarının yanı sıra internet üzerinden kullanımlarını arttırmak isteyen firmalar; e-ticaret’i seçenler için kampanyalar, indirimler, hediyeler, farklı ürünler sunabiliyor.

Zamanla kullanımı birçok farklı alanda artan e-ticaret ileri zamanlarda da daha da artacağa benziyor. Klasik, geleneksel ticaretin tamamen yerini kaplamasından daha çok bu ticareti kolaylaştırma yönünde olan e-ticaret, kısaca kişilere birçok avantaj sunuyor.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın