16Kasım

Fotoğraf Makinelerinde Nelere Dikkat Edelim?

canon-eos-1100dÇoğu insan, çevresinde gördüğü nefes kesen manzaraları, o anda gelişen, yüz güldüren ve ya düşündüren olayları dondurmak, o anı ölümsüzleştirmek ister. O anı, yakınlarıyla, insanlarla paylaşmak ister. Bunun için ilk olarak, şöyle güzel bir fotoğraf makinesi gerekiyor. Pek çok insan, fotoğraf çekmeye nereden başlayacağını bilememekte, iyi fotoğraf çekmenin çözümünü, alabileceği en pahalı makineleri ve ekipmanları almakta görüyor. Öncelikle bu önermenin bir noktaya kadar doğru olduğunu kabullenmek gerekir. Fakat büyük bir kısmı da hatalıdır. Çünkü fotoğrafı asıl olarak makine değil, fotoğrafçı çeker.

Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Direkt olarak pahalı ekipmanları almak yerine, ilerlemek istediğiniz fotoğrafçılık dalına uygun (manzara fotoğrafçılığı, mikro ve ya stüdyo fotoğrafçılığı vb.)  ölçüde ürünleri alırsanız sizin için daha uygun olur. Seçim yaparken bu konularda araştırma yapıp ne tür, ne düzeyde bir fotoğraf makinesini istediğinizi bilmelisiniz.

Makinenin kendisi kadar önemli olan bir diğer parçası da, şüphesiz objektiftir. Esasen makinenizin gövdesinden daha önemli olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü görüntünün ne kadar yakınlaşabileceği, arka plandaki görüntülerin ne kadar flulaştırılabileceği, objektiflere bağlıdır. Manzara fotoğrafçılığında 10-20 mm arası, ‘geniş açı’ diye tabir edilen objektifler yaygınken, mesela fotoğrafını çekmek istediğimiz bir kuş, bir kedi, bir böcek gibi bir canlı olduğu zaman, objenin yanına fazla sokulmamanız gerekiyor ve bu durumlarda ‘dar açı’ diye tabir edilen, 200-300-500 mm’lik objektifler kullanılabilmektedir.

SLR mı, DSLR mı?

Üst seviye fotoğraf makineleri, SLR ( Single Lens-Reflex) ve DSLR ( Digital Single Lens-Reflex)  olarak ikiye ayrılmaktadır. SLR makinelerde görüntü, film üzerine düşürülür. Yani SLR makineler için fotoğraf filmleri gerekmektedir. Öte yandan gelişen teknoloji ile birlikte DSLR makinelerde görüntü, milyonlarca fotodiyottan oluşan bir sensör üzerine düşürülmekte, böylelikle fotoğrafçıyı ekstra maliyetlerden kurtarıp, çok daha fazla fotoğraf çekmesine (Filmler belirli bir sayıda iken, dslr teknolojisinde, hafıza kartının yettiği yere kadar depolama imkanı vardır.) olanak sağlamaktadır. İki türün de objektifleri sökülebilmektedir.

Belirlediğiniz seviyedeki fotoğraf makineleri arasından size uygun olan seçenekleri belirleyin ve özelliklerini karşılaştırın. Eğer boyut olarak küçük olsun derseniz kompakt fotoğraf makineleri arasında da oldukça yüksek performanslı modelleri görebilirsiniz. Tabi isteğe bağlı olarak DSLR modellerin de başlangıç, orta ve üst seviye modeller var. Hem ihtiyaçlarınıza, hem de bütçenize uygun birçok modeli piyasada görebilirsiniz. Bunlar arasından bir tanesini seçmek de tabi size kalmış.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın