02Temmuz

Yandex’i Tanıyalım!

Bir süredir televizyonlarımızda Yandex reklamlarını görüyoruz, siz de belki denk gelmişsinizdir. Peki aslında nedir bu Yandex?

Yandex, kısaca bir internet arama motorudur. Yani Google benzeri bir sistemle çalışan Yandex, aradığınız kelime veya kelime grubuna yönelik web dünyasında arama yaparak sizlere en iyi sonuçları göstermeye çalışır. Rusya merkezli olan yandex, 1997 yılından beri Rusya’da faaliyet göstermektedir. Rusyada çok büyük kullanıma sahip olan Yandex, geçen sene yani 2011 yılında İstanbul’da açtığı ofisi ve yandex.com.tr web sitesi ile Türkiye’ye de adım attı.

Google’ın Türkiye’deki sağlam yapısına rağmen Yandex, Google’ın yerini almaya çalışıyor. Zamanla reklamları ile kendini daha iyi tanıtmaya çalışan Yandex’in zamanla nasıl gelişip nasıl bir yapıya sahip olacağını bilemesek de yerini sağlamlaştırmak için birçok servisini de Türkiye’de uyguluyor. Şimdi bazı servislerini tanıyalım:

1- Hava Durumu: Hava durumu bilgilerine direk Yandex ana sayfasında ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca tanıtımlarında olduğu gibi “Bugün Hava Nasıl?” benzeri, “hava” anahtar kelimesini içeren bir soru kalıbı girdiğiniz zaman da beş günlük hava durumunun yanı sıra “ayrıntılı hava tahmini” butonu ile de on günlük hava durumunu öğrenebilirsiniz. Bu servise direk ulaşabileceğiniz internet adresi ise: hava.yandex.com.tr

2- Yandex Mail: Yandex ile gelen bir diğer servis ise Yandex Mail servisi. Yandex mail ile isim@yandex.com.tr şeklinde bir mail adresine sahip olabiliyorsunuz. Farklı temalar arasından bir seçim yaparak uygulayıp kendinize özel görüntü ile hoş bir mail deneyimi yaşamanız mümkün. Bunun yanı sıra sınırsız mail depolama imkanı sunan Yandex Mail, mail ile dosya gönderimlerinizde ise 2 GB’a kadar olan dosyalarınızı eklemenize olanak sağlıyor.

3- Yandex Haberler: Yandex, tüm servislerinin yanı sıra güncel haberleri de sizlere Yandex Haberler servisi ile ulaştırıyor. Hızlı bir biçimde ulaşabileceğiniz bu haber başlıklarında çok önemli bir nokta da dikkatimizi çekti. Bir haber okurken aynı zamanda haberin altında başka haber sitelerinde yer alan sayfaların linkleri de yer almakta. Böylelikle aynı habere dair farklı bilgi ve yorumlara kolaylıkla ulaşabilme imkanı verilmekte. Ayrıca Yandex’deki haber başlıklarında haberle ilişkili video veya resimlere de ulaşabilmektesiniz.

4- Yandex Haritalar: Google Maps benzeri bir servis olan Yandex Haritalar servisi ile ayrıntılı olarak harita bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bazı bölgelere (örneğin İstanbul) ait panoramik görüntülere de ulaşmanızı sağlayan Yandex’ten indirebileceğiniz “Yandex Bar” ile bazı bölgelerdeki trafik durumuna dair bilgi edinmeniz de mümkün.

5- Yandex Çeviri: Yandex tarafından sağlanan bir diğer hizmet ise Yandex Çeviri servisi. Çeviri yelpazesi (dil çokluğu açısından) Google Translate kadar geniş olmasa da yine de kullanışlı bir yapıya sahip. Henüz beta aşamasında olan Yandex Çeviri sistemi; Türkçe – Rusça, Rusça – Türkçe, Türkçe – İngilizce, İngilizce – Türkçe olarak çeviri imkânı sağlamakta.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın