24Ekim

Güneşe Karşı Dikkatli Olun

gunesGüneş cildimize dost olduğu kadar kimi zaman düşman da olabiliyor. Korumasız ve aşırı olarak güneşe maruz kalanlarda gübeş yanıklarına sık rastlanıyor. Bu rahatsızlığın sonucunda ise cilt lekelenmeleri veya başka sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Açık tenli, renkli gözlü olan insanlarda güneş yanığı daha kolay görülür. Bu kişilerin 3 saat aralıklarla güneş koruyucularını mutlaka yenilemeleri gerekir. Ayrıca alerji testleri sonucu varlığı anlaşılan bazı cilt hastalıkları da güneşe karşı hassasiyet yaratır. Ciltte oluşan alerjilerin tedavisinde kortizonlu krem ve losyonlar, alerji hapları; daha ağır durumlarda ise sistemik kortizonlar kullanılıyor.

Günlük hayatta kullanılan bazı kremlerin veya parfümlerin içeriğinde yer alan kimi maddeler güneşte kalınmasa bile alerjilere sebep olabilir. Güneş bu tarz rahatsızlıkların doğrudan sebebi olmasa da damarlarda genişlemeye neden olduğundan bu alerjik hastalıkların daha şiddetli seyretmesine yol açabiliyor. Ancak bu kişisel bir durumdur. O yüzden kişi kendine uygun koruyucuyu seçmeli, güneşe çıkmadan 20 dakika kadar önce ince bir tabaka şeklinde açıkta kalacak her yerine eşit olarak sürmelidir. Daha sonrasında ise 3-4 saat aralıklarla koruyucu yenilenmelidir.

Peki, Güneşten Kimler Uzak Durmalı?

Sedef hastalığına iyi gelse bile fazlasından mutlaka kaçınılmalı. Çok sayıda benleri olanlar, hamileler, çilli veya lekeli bir cilde sahip olanlar, daha önce cilt kanseri geçirenler veya ailesinde cilt kanseri geçirmiş kişiler güneşte çok fazla kalmamalıdır. Ayrıca herhangi bir cilt probleminiz yoksa bile öğle saatlerinde güneşe çıkmamaya siz de özen göstermelisiniz. Meyve, sebze ve bol sıvı tüketimi ise güneşin zararlı etkilerini azaltmada bire bir. Havuç, kayısı, bal kabağı ve yumurta sarısı gibi bazı besinlerde bulunan beta karotenin, güneşten koruma özelliği vardır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın