Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
28Eylül

Anneler Ve Bebekleri İçin Emzirmenin Önemi!

emzirmenin-onemiDünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeklerin bir yıl boyunca mutlaka emzirilmeleri gerektiğini söylüyor. İşte bebeğiniz için en değerli gıda olan anne sütüyle ilgili bilmeniz gerekenler.

 

Emzirmek, bebeğinize eşsiz bir gıda sunmanın yanı sıra anneler için de oldukça keyifli bir deneyim. Anne sütünün en az 6 ay bebeğe verilmesi durumunda onu her türlü enfeksiyona ve çeşitli hastalıklara karşı korumuş oluyorsunuz. Uzmanlar bu sürenin olabildiğince uzatılması taraftarı. Anne sütü, bebeklerde sık görülen ishal, zatürre, orta kulak iltihabı gibi problemlerin en aza inmesinde yardımcı. Ayrıca doğumdan sonraki ilk birkaç günde üretilen ve “kolostrum” denen sarı renkli süt, bağışıklık sistemi hücrelerini ve antikorları yüksek miktarda barındırıyor. Anne sütünün ileriki yaşlarda görülen diyabet riskini azalttığı, çene ve diş gelişimini olumlu yönde etkilediği, zeka gelişiminde büyük önem arz ettiği de anne sütüyle ilgili bilinen başlıca gerçekler.

 

Emzirmenin bebeğe olduğu kadar anneye de faydası var. Örneğin; annede doğum sonrası kanamalar daha çabuk kesiliyor, prolaktin hormonu etkisiyle doğurganlık gecikiyor, kemik erimesi daha nadir görülüyor, göğüs ve rahim kanserine yakalanma riski azalıyor.

 

Bu noktada doğru emzirmenin önemini de mutlaka vurgulamak lazım. Emzirme esnasında meme başlarının temizliğini sağlamak için kaynatılmış suyla silinmesi veya gün aşırı duş alınması gerekmekte. Emzirdikten sonra ise memeye biraz süt sürülmesi ise hem yara olmasını engeller hem hijyen için kolaylık sağlar. Bebeği düzgün tutmak da çatlakların önüne geçmek için bir yöntem. Eğer anne göğsünde şişlik hissediyorsa sütünü sağmalıdır. Ortalama 3 saatte bir sütü sağmak hem sütün devamlılığını sağlar hem de göğüsteki tıkanıklığı önler. Sütün azaldığı dönemlerde ise sağma işlemi 1-2 saatte bir yapılabilir. Sağılan sütün dondurulduğu takdirde 6 ay boyunca buzlukta muhafaza edilmesi mümkün. Dondurma işlemi yapılmadığında veya dondurulan sütün çözülmesi durumunda ise 24 saat içinde tüketilmesi gerekmekte. Sütün protein yapısının ve besin değerlerinin korunması için ise çözülen sütün ikinci ez asla dondurulmaması, donmuş sütün ise çözülmesi için ocağa veya mikrodalga fırına konmaması lazım. En doğru yöntem sütün oda sıcaklığında kendiliğinden çözülmesini beklemek.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın

*