16Eylül

Ayak Bakımınız İçin Düzenli Yıkama ve Özenli Kurulama

ayak-bakimiAyak bakımı, ayakta oluşan nasır ve mantar gibi sorunlara karşı oldukça önemli durumda. Bunun için aslında ayaklarınıza uygulayabileceğiniz karışık işlemlerin dışında hiç unutmamamız gereken bir şey var: Ayakların düzenli yıkanması ve özenli kurulanması.

Tüm günün yükünü üzerinde taşıyan ayaklarınız için yıkamayı da ona göre özenle uygulamalısınız. Banyo anında ılık suyla ve sabunla özenle yıkamalısınız. Banyo yapmadığınız zamanlarda bile, özellikle gününüzün sonunda akan su altında bile kısa bir süre yıkamanız günün yorgunluğunu ayaklarınızdan atmanız için birebir olacaktır. Özellikle akşamları eğer vakit bulursanız ayaklarınızı su dolu bir leğen içerisinde bir süre bekletebilirsiniz. Bu, ayaklarınızı yumuşatacaktır da.

Ayakların yıkanması kadar kurulanması da oldukça önemli. İyi kurulanmayan ve hemen hava alması kesilen ayaklarda mantar oluşumu gözükebilmektedir. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra bir havlu yardımı ile kurulanması önerilmektedir. Ayaklarınızı havluyla kurularken parmak araları da unutulmamalıdır. Parmak aralarını havlu ile kurulamak zor oluyorsa eğer kağıt havlu da tercih edebilirsiniz. Ayakları kurulamak isteyenler ancak ayaklarına eğilirken zorluk çekenler için de bir ipucumuz var. Soğuk hava üfleme özellikle bir saç kurulama makinasını kullanarak da ayaklarınızı kısa sürede kurutabilirsiniz. Yalnız soğuk hava ile kurutmanız önemlidir.

Unutmayın ki ayaklarınız için düzenli olarak yıkamak ve güzel bir şekilde kurulamak gibisi yoktur.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın