15Eylül

Koltuk Takımı Seçerken Dikkat!

l-koltuk-takimlariEvimizin salonlarında, oturma odalarında koltuk takımları oldukça önemlidir. Bir koltuk takımı, odanızın havasını bir anda değiştirebilir. Genel görüntüsünü bir anda çok iyi hale getirebileceği gibi, yanlış tercihler sonucu olumsuz yönde de etkileyebilir. Peki, koltuk takımı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Koltuk takımını seçeceğimiz odamızda öncelikle genel planımızı yapmalıyız. Diğer eşyalara göre koltuk takımı odanın hangi bölgesinde bulunacak buna karar vermeliyiz.
  • Koltuk takımı almadan önce odanın basit bir şablonu, alınan ölçülerle birlikte çıkartılabilir. Odadaki kapı ne tarafta, kapı açılırken ne kadarlık bir alan kaplıyor bunlar şablon üzerinde belirtilebilir.
  • Odamızın bu ölçülerine çok dikkat ederek koltuk takımı seçilmelidir. Beğenilen koltuk takımlarının en, boy ve derinlik ölçüleri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Koltuk takımı seçerken 3 kişilik, 2 kişilik, 1 kişilik koltukların bolunduğu takımlar tercih edilebildiği gibi dilerseniz bunlardan yalnızca bir veya birkaçı da düşünülebilir. Ayrıca gittikçe daha fazla tercih edilen köşe takımları da sizin için belki de iyi bir tercihtir.
  • Seçeceğiniz koltuklar eğer çok büyük, çok kalıplı olursa; hele de odanızdaki alan çok fazla değilse odanız daha da dar hale gelecektir. Daha da küçük gözükecektir. Küçük odalar için çok büyük olmayan koltuklar tercih edilmelidir.
  • Eşyalarınız için depolama alanları da istiyorsanız eğer alt kısmı bazalı modelleri tercih etmenizi öneririz.
  • Misafirleriniz için oturma odanızda ağırlayabileceğiniz bir yer olsun diyorsanız açıldığında yatak haline gelebilen koltukları da değerlendirmelisiniz. Ancak bu tür koltukları satın almadan önce mutlaka açılmış halini görmenizi, hatta üzerine bir uzanıp rahatlığını kontrol etmenizi öneririz. Çünkü kimi koltuklar açıldığında iki kişilik yatak olduğu söylense de aslında dar bir alan kaldığını belirtmek lazım. Tabi misafirlerinizi rahatsız bir koltukta ağırlamak da istemezsiniz.
  • Seçeceğiniz koltuk takımında renklere de dikkat etmelisiniz. Odanızın genel havasını kapatmayacak, odanızdaki diğer renklerle uyumlu olacak renklerdeki koltukları seçmeniz önemli.
Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın