22Ağustos

Yediklerimiz Meyve mi, Sebze mi?

meyve-mevsimleriElmanın meyve olduğunu, marulun sebze olduğunu bilmeyen yoktur heralde. Peki, hangilerinin meyve, hangilerinin sebze olduğunu nerden biliyoruz? Genellikle ailelerimizden gelen, şu yiyecekler sebzedir bunlar ise meyvedir gibi bilgileri kabulleniriz ancak belli bir kalıba sokamayız ve aslında birçoğunun türünü ise yanlış söyleriz.

Toplumdaki genel kanıya bakarsak, pişirilip yemek yapılabilenler genellikle sebze olarak görülür ancak pişirmeden tatlı tatlı yiyebildiğimiz elma, armut gibilerine meyve deriz. Ancak bazı bildiklerimizin yanlış olduğunu da söylemek lazım.

Peki, doğrusu nedir? Hangisinin sebze, hangisinin meyve olduğunu nerden bilebiliriz? O zaman meyve olmanın genel kuralını açıklıyoruz: “Çekirdeği varsa meyvedir”. O halde bu kuralımızı düşünerek bir bakalım. Sebze olarak bildiğimiz limon, aslında bir meyve. Aynı şekilde kahvaltılarımızın misafirleri domates ve salatalık da birer meyve oluyor. Ayrıca belki de hiç ihtimal vermesek bile kabağın da bir meyve olduğunu bilmek lazım. Sözün kısası bu tür yediğimiz yiyeceklerin meyve mi sebze mi olduğuna karar verebilmek için çekirdeki var mı diye göz gezdirmeliyiz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın