18Ağustos

Hang (Hang Drum) Müzik Aleti

hang-drum        Bazı şanslı kişilerin İstiklal Caddesinde çalınırken dinleyebildiği, genellikle sokak sanatçıları tarafından çalınan ve UFO’ya benzetilen enstrüman: HANG

 

Birazcık araştırdığımda fark ettiğim üzere, aleti çalmak için hiçbir kurala bağlı kalmanız gerekmiyor. Genellikle dizlerin üzerinde, eller ile çalınan alet, tamamen sanatçının içinden geldiği gibi çalınıyor. Sanırım güzel olan tarafı da bu :). Ancak Hang’i her yerde göremeyişimizin bir sebebi var: az sayıda üretilmesi. Aletin yapımcılarının amacı, sadece gerçek müzisyenlerin çalmasını sağlamak ve aletin popüler hale gelmemesi.

 

Enstrümanın fabrika üretimi yok. İsviçre’de ki bir müzik şirketi tarafından (PANArt), yılda sadece 400 adet üretilmekte. Efsaneye göre alete sahip olmanız için bekleme listesine alınıyorsunuz ve 2 yıl sonrasına teslim tarihi veriyorlar. Tabi bu geçmiş yıllarda böyleydi, şu an orijinali gibi olmasa da İspanya’da da bir şirket üretmeye başlamış durumda. Fiyatına gelirsek, orijinallerinin 1500$ dolar olduğu söyleniyor ancak ebay gibi alışveriş sitelerinde 4000$ veya ikinci elden daha ucuza bulabilenler de mevcut.

 

O zaman Hang’i biraz tanıyalım 🙂

 

Hang, vurmalı çalgılar sınıfına ait bir enstrümandır. İsviçre’nin Bern şehrinde, PANArt adlı bir müzik şirketinin sahibi olan Felix Rohner ve Sabina Schrer adlı kişiler tarafından, 2001 yılında icat edilmiştir. Enstrümanın ismi Hang’tir ancak internette Hang Drum olarak da geçmektedir. Bernese dilinde “el” anlamına gelen hang,”hung” ya da “hong” olarak telaffuz edilir.

 

Hang, başta steelpan olmak üzere birçok enstrümanın araştırılması ve yıllar süren çalışmaların sonucudur. Çok yeni olmasına rağmen şimdiye kadar 5 aşamadan geçmiştir, yaratıcıları aleti sürekli olarak iyileştirmeye çabalamaktadır.

 

Enstrüman, içi boş iki çelik sac kabuğun kenarlardan birbirlerine yapıştırılmasıyla oluşturulmuştur. Gaz-nitrürleme işlemiyle saclar sertleştirilir. DİNG ve GU adı verilen iki yarımküreden oluşur.

 

hang-drum-3

 

Ding tarafı (üst kabuk), “tone circle (tonlama çemberi)” adı verilen 7 ila 9 arasında değişen ton alanlarından oluşmaktadır. Bu yapılar çelik sacın çekiç vb aletlerde dövülmesiyle oluşturulur. Tepedeki kubbe şeklindeki yapı,alete değişik tınısını veren yapıdır ve çan sesine benzer.

 

hang-drum-2

 

Alt kısımda “Gu” adı verilen bir delik bulunur, bu delik sayesinde ses titreşimi sağlanır ve farklı bir tını oluşturulur. Bu delik haricinde alt kısım düzdür.

 

Davide Swarup ve Manu Delago gibi insanlar tarafından çalınmış çok güzel parçalar bulunmaktadır. Enstrüman hakkında ortak fikir tınısının diğer aletlere göre çok farklı olması ve huzur vermesi.

 

Bu sanatçıların albümleri de mevcut, kendi sitelerinden download edilebilir:

 

http://www.manudelago.com/eng/home.htm

 

http://www.youtube.com/watch?v=UNJswfXKJ3s

 

http://www.youtube.com/watch?v=xk3BvNLeNgw

 

http://www.youtube.com/watch?v=EDQgU1CPpis

 

Burada birçok örnek var:

 

http://www.hang-music.com/videos.php?action=home

Yazar: Merve Tekin

Merve Tekin Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

    • fırat
    • 6 Haziran 2014

    Ben türkiyenin adana şehrinde oturuyorum müzik aletlerine bakınırken hangi ı gördüm ve hoşuma gitti ben lise 3 metal teknolojisi bölümunde yim yapmayı demedim ve arkadaşlarımin da yardımıyla yaptík ancak onun gibi ses çıkmıyordu

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın