18Ağustos

Sıcak Hava Balonları Hakkında Her Şey

sicak-hava-balonuBir cismin havaya yükselebilmesi için havadan hafif olması gerekir. Sıcak havanın soğuk havadan hafif olmasından yola çıkan Fransız Etienne ve Joseph Montgolfier kardeşler, yaptıkları deneyler sonucu 5 Haziran 1783’te ilk sıcak hava balonunu uçurmayı başardılar. Sıcak hava balonları rüzgârın hızına bağlı olarak uçtuklarından yönlendirmek zor olsa da uçmanın en basit yöntemlerinden biri.

 

Bu balonların çalışmasında çok temel bir prensip kullanılıyor: ısınan hava yükselir. Balonun ana gövdesi yanmaz kumaştan imal edilerek içi sıcak havayla dolduruluyor. Ana gövdenin altında yolcuları taşıyan ve havayı ısıtırken kullanılan yakıtı bulunduran bir sepet yer alıyor. Gövdenin tepesinde ise paraşüt valfi denilen bir delik bulunmakta. Yolcu sepetinin üstünde ateşleyici mekanizma ve deliği açıp kapamaya yarayan ipler var. Balonun yükselmesi istendiğinde ateşleyiciyi çalıştıran ipler çekiliyor. Eğer alçalması isteniyorsa, deliği kontrol eden ip sayesinde delik açılarak sıcak havanın balonun tepesinden uçup gitmesi sağlanıyor. Balonun aşağı yukarı hareketi bu şekilde kontrol edilirken, ileri gitmesi rüzgâr sayesinde oluyor. Rüzgâr, atmosferin farklı noktalarında farklı yönlerden estiği için balonu idare eden kişi yükselip alçalarak gitmek istediği yönde bir rüzgâr bulmaya gayret ediyor. Bu nedenle uçuştan önce hava durumu kontrol edilir, rüzgâr yönlerinin ve hızının saptanması gerekir. Rüzgârın istenmeyen yönlerde esmesi riskine karşı ise ekipten biri balonu yerden otomobille takip ederek ineceği yeri kontrol edebiliyor.

 

Geçmişte keşif ve gözetleme yapmak veya askeri görevlerde yer almak amacıyla kullanılan balonlar, günümüzde turistik amaçlı kullanılıyor. Ülkemizde Antalya ve Kapadokya’da oldukça yaygın olan balon gezilerine katılan turistler, çevredeki tüm güzellikleri görmek için essiz bir fırsat yakalamış oluyor.

 

Kaynak: Bilim Çocuk, 2004 Ocak

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın