01Ağustos

IP Güvenliği

securityBu makalemizde IP güvenliğinden bahsedeceğiz. IPSec yani IP Security, Internet Engineering Task Force (IETF) tarafından ileri sürülmüştür.

Kişisel verilerimiz kolayca başka bir bilgisayar tarafından ele geçirilebilmektedir. Bu olay iki bilgisayarın birbiriyle ağ üzerinden bağlanması sonucunda gerçekleşmektedir. Şebeke izleme program ve araçları kullanılarak, bilgi hırsızlığı suçu son derece yaygınlaşmıştır. Bu yüzden kişisel ağımızı bu tür tehlikelerden korumak için bazı tedbirler almalıyız. IPv6 ile beraber bu korunma sağlanıyor, ancak IPv4 üzerinde koruma işlemlerini manuel yapmamız gerekir. Bunun içinde IP security (IPSec) kullanacağız.

IPSec’in temel 3 görevi var:

1- Data Encryption

2- Data integrity

3- Data Origin Authantication

Bu görevler ve işlevleri aşağıdadır:

Data Encryption

Ağ üzerinden taşınan verilerin 3’üncü şahıslar tarafından ele geçirilip, okunmasının önüne geçer. Verileri şifrelediği için, ele geçirilirlerse bile onları okumak mümkün olmaz. IPSec bunun için DES ve 3DES kullanır. 3DES her bir bölümü 3 kez şifrelemektedir.

Data Integrity

Data Integrity çoğu zaman Data Encryption ile karıştırılır. Data Integrity’nin amacı 3’üncü şahsın eline geçen bilginin değiştirilerek yeniden aynı adrese gönderilmesini önler. IPSec Data Integrity Hash fonksiyonu ile korumaktadır. Bunun fonksiyonları MD5 ve SHA-1’dir.

Veri Origin Authentication

Bu görevde bilgisayarların birbirini tanıması ile güvenlik artışı sağlanır. Tanıma ile verilerin hangi bilgisayar ile paylaşılıp paylaşılmayacağı belirlenebilir.

Bu yöntemlerle bilgisayarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın