29Haziran

Obeziteye Karşı Savaş!

Türkiye’de son zamanlarda özellikle son 20-25 yıllık dönemde sağlıksız ve genelde fastfood yiyeceklere yönelme ayrıca hareketsiz yaşam sürdürmenin yaygınlaşması neticesinde aşırı kiloluluk artmaya başladı. Zaman zaman televizyonlarda bazı sağlık programlarında, gazetelerin bazı köşeleri gibi yerlerde aşırı kiloya karşı öneriler, önlemler yer alıyor ve gündeme sık sık getiriliyor. Bakanlığın başlattığı savaş ile “Vücut Kitle İndeksi”ne, her gün spor yapılması ve yemek dengelerine dikkat çekildi. Şimdi biraz daha ayrıntılara bakalım, vücut kitle indeksimizi nasıl hesaplayabileceğimizi görelim.

Sağlık bakanlığının başlattığı çalışmada, bakan Recep Akdağ yaptığı açıklama ile birlikte Türkiye’de aşırı kiloluğa ve obeziteye karşı savaş açtıklarını bellirtti. Bu çerçevede gazetelere tam sayfa ilan verilerek, TV’lere reklamlar koyularak halkın bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Bunlarla birlikte ek olarak gazetelerde ve televizyonlarda, sitemizde olduğu gibi internet sitelerinde bu duruma haber olarak da yer verildi. Oldukça dikkat çekilerek hem bilgilendirme, hem de gerekirse profesyonel destek alınmasına yönlendirilmesi planlanıyor.

Sağlık bakanlığının “Obezite Mücadele Hareketi Başlıyor” başlığı ile verdiği ilan ve reklamlarda 3 temel mücadele adımına dikkat çekildi:

1- Vücut Kitle İndeksimizi Hesaplıyoruz: Vücut kitle indeksi hesaplamaları zaman zaman gündeme getiriliyor. Bunu hesaplayabilmemiz için basit bir matematik işlemi yapmamız yeterli. Öncelikle kilogram cinsinden kilomuzu ve metre cinsinden boyumuzu ölçüyoruz. Daha sonra kilomuzu(kg), metre cinsinden boyumuzun kendisi ile çarpımına yani karesine bölüyoruz. Aşağıdaki resimde nasıl yapabileceğinizi ve örneğimizi görebilirsiniz.

Dikkat!: Vücut Kitle İndeksinin 25’ten düşük çıkması önerilmektedir. 30’a kadar olan aralıkta dikkatli olunması çok önemlidir ve eğer vücut kitle indeksiniz 30un üzerinde çıkar ise tıbbi destek almanız öneriliyor.

2- Hareket Ediyoruz: Hareket etme maddesi ile günde en az 10.000 adım atılması gerektiğine özellikle vurgu yapılıyor. Ayrıca hareketsiz bir yaşam yerine spor yapılması, asansör yerine merdivenlerin tercih edilmesi, hayatımızın içerisinde aktiflik sağlanması öneriliyor.

3- Porsiyonlarımızı Küçültüyoruz: Çok ve sağlıksız yemekler yemek yerine porsiyonları küçülterek daha sağlıklı yaşamaya dikkat çekilen bu madde de oldukça önemli.

Sağlık bakanının yaptığı açıklamada ayrıca aile hekimleri aracılığı ile günlük 10.000 adım atma şartı ile özellikle kilo vermek isteyenlere adım sayar dağıtmayı planladıklarını söyledi.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın