31Temmuz

Active Directory Nedir?

windows-server-active-directoryMicrosoft şirketi Windows NT ile kendi ailesine yeni bir hizmet dahil etmiştir. Windows NT üzerinde ağdaki nesneleri yönetmek için tasarlanmış “Windows NT Directory Services” adlı hizmeti Microsoft Server 2000 ile Active Directory hizmeti adı ile duyuruldu.

Active Directory hizmeti Microsoft Server 2000 ile birlikte yürütülerek, Server 2003 R2 ve Server 2008 R2 ile daha da yenilendi ve imkânları genişletildi. Active Directory hizmetine Merkezi Yönetim Sistemi desek, abartmış olmayız. Active Directory olarak adlandırılan bu hizmet merkezi üste çalışarak, nesnelerin (MSL: kullanıcı, bilgisayar, yazıcı vb.) Bir merkezden kontrolüne ve yönetilmesine olanak sağlar. Active Directory tabanını teşkil eden temel elementlerden biri de LDAP hizmetidir. Active Directory sorgularında LDAP-hizmetinden yararlanır, bu da Active Directory’nin Linux, Unix gibi başka sistemlerle entegrasyonunu sağlar.

Active Directory yapısına göre iki kısma ayrılır

1- Fiziksel yapı (Physical Structure)

2- Mantıksal yapı (Logical Structure)

Fiziksel yapı (Physical Structure): şebekenin yapısı ve bulunduğu pozisyonlar bazında oluşan bir yapı biçimidir. Yani ağ sturkturunun bölgelere bölünmesiyle, bilgisayarların bulunduğu konuma, wan linkleri vb. DC (Domain Controller) ve Siteler Active Directory’nin fiziksel yapısını oluşturur.

Mantıksal yapı (Logical Structure): Mantıksal yapıda, active directory üzerindeki kullanıcıların, bilgisayarların ve mevcut kontrolün yönetilmesi için belli yapının oluşturulması öngörülmektedir.

Domain: Active Directory’nin temelini teşkil eden içeriklerden biridir. Domain tüm nesneleri kendi içinde barındıran ve belirli sınıra sahip olan bir ağ tipidir. Ağda tek ada (unique) bulunmalıdır.  Her domainin kendi yöneticisi (Administrator’u) vardır. Eğer ağda birkaç domain varsa ve hukuk çerçevesinde izin veriliyorsa, diğer yöneticiler tarafından yönetilmesi mümkündür.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın