29Temmuz

Taşınabilir Bellek Çeşitler: CD, DVD, Blu-Ray

cd-dvd-blu-rayBu makalemiz taşınabilir bellekler hakkında olacak. CD, DVD, Blu-ray belleklerden bahsedeceğiz.

Bildiğiniz gibi bilgisayarların ilk üretildiği yıllarda hacimler çok büyüktü ve günümüzde kullanılan bellekler henüz mevcut değildi. O zamanlar verilerin kaydedilmesi ve taşınması için “delikli kart” (adını daha çok Rusça duyduğumuz: perfokartlar) kullanılırdı.

Bu kartların üzerine açılan delikler sayesinde bilgi yazılabilen karton parçaları vardı. Bilgiler ekranda yazıldıktan sonra kart özel bir cihaza yerleştiriliyor ve o cihaz dahil edilmiş verileri özel delikler açarak bu kartlara yazıyordu. Bilginin okunması için kart başka bir cihaza takılıp analiz ediliyordu.

CD:

İlk CD’ler CDDA (CD Dijital Ses) adında Audio disklerdir. Bu CD’ler ses dosyalarını saklamak için üretilmişti ve dosya, klasör yapısına sahip değildiler. CD üzerinde diğer verileri tutmak için özel yöntemler geliştirilmiştir. CD-ROM CD’lerin dosya ve klasör özelliği eklenmiş halidir.

DVD:

DVD’ler ilk olarak “DVD Video Disk” olarak piyasaya çıkarılmıştır. Daha sonra diğer dosya ekleme özellikleri ile “Versatile” olarak değişmiştir.

DVD’ler daha fazla hacme sahip olmalarına rağmen CD’lerle aynı özelliğe sahiptirler. DVD-R ve DVD+R diskler CD-R disklerine uyumludur ve yazılabilirlerdir. DVD-RW ve DVD+RW ise CD-RW türüne uygundur ve yeniden yazılabilme özelliğine sahiptirler.

Blu-Ray:

Blu-Ray disklerde CD ve DVD den farklı olarak mavi lazer ışığı kullanır. Adını da buradan almıştır. CD ve DVD’ye uygun olan türleri vardır: BD-ROM (Sadece okunabilen), BD-R (yazılabilen), BD-RE (Yeniden yazılabilen). DVD’ye benzer şekilde iki katlı ve iki yüzlü formları da mevcuttur. (Single-Side Blu-Ray 25 GB kapasiteye sahiptir).

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın