29Haziran

Domain Nedir?

İnternet dünyası sürekli değişim ve gelişim içerisinde. İnternetin tabiki temel yapı taşları da web siteleri. İşte bu web sitelerinin sahip olduğu site adlarına biz “Domain” diyoruz. Başka bir deyiş ile, Degnek, Google, Facebook gibi her biri farklı birer internet sitesi olan dünyada milyonlarca sitenin degnek.com, google.com, facebook.com gibi erişim adreslerine Domain adını veriyoruz.

Domainlere aslında bu şekilde isimler versek de biraz da işlevlerinin detaylarına bakalım. Web siteleri bildiğimiz gibi dosyalarını hosting adını verdiğimiz bir bilgisayarda barındırırlar. Bu şekilde hosting işlevi yapan bilgisayarlara asıl olarak ip adresleri girilerek internet üzerinden ulaşılabilir. Fakat 123.456.789.123 şeklinde bir yapıda olup çok karışık rakamlardan oluşan ip adreslerini bir çok site için akılda tutmak tabiki çok zor olduğu için işte domainler ip adreslerinin yerlerini alarak bilgisayarlara bağlanmayı sağlıyor.

Degnek.com adresini ele alırsak, burada Degnek kısmı domainin isim kısmı, .com bölümü ise uzantı kısmıdır. Tüm dünyada kullanılan, bazıları bazı ülkelere özel olan onlarca temel uzantı bulunmaktadır. Bu uzantılar genellikle ülke adı veya belli başlı bazı kelimelerin kısaltılması sonucu oluşturulmaktadır. Dünyada en çok kullanılan uzantı .com, ikinci en çok kullanılan ise .net’tir. Bu iki uzantı dışında ayrıca .org, .info gibi genel uzantılar ile kullanımları fazla ve ülkelere özel uzantılar da yer almakta. Bu ülkelere özel uzantılardan kastımız rusya için degnek.ru, italya için degnek.it, almanya için degnek.de gibi domain yapıları. Ayrıca Google.com.tr gibi bir domainde bir farklılık bulunuyor. Bazı ülkeler farklı şekilde ülke uzantısını da normal uzantıların yanında kullanabiliyor. Örneğin markalara özel .com.tr uzantısında .com uzantısının yanında Türkiye’nin .tr uzantısı da bulunuyor. Ayrıca .gov.tr, edu.tr, pol.tr gibi uzantılar da görülebilir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın