Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
29Nisan

Kızamık Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

kizamikKızamık Nedir, Nasıl Bulaşır?

Solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan birisi de kızamıktır. Kızamık çoğu zaman solunum yoluyla ya da doğrudan temas ile bulaşan bir hastalıktır. Hastalık genelde kış aylarının sonu ile ilkbahar aylarının başında görülür. Hastalık genellikle 3-10 yaş arasındaki çocuklarda sık görülür. Her yaştan insan kızamık hastalığına yakalanabilir.

Kızamık Hastalığının Belirtileri:

Hastalık mikrobun vücuda müptelasından 2 hafta sonra ortaya çıkar. Hastalığın ilk belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Hastalığa yakalananların gözlerinde belirgin kızarıklar oluşur. Kızamık kendini burun akıntısı ile göstermeye çalışır. Hastalıktan birkaç gün sonra ağız içinde küçük gruplar halinde lekeler görülmeye başlanır. Lekeler ilerleyen zamanda vücudun değişik bölgelerinde döküntü olarak kendini iyiden iyiye belli eder. Vücudun döküntü oluşturması 4-5 gün devam edebilir.

Kızamık Hastalığının Tedavi Edilmesi:

Kızamık bulaşıcı hastalık guruplarındandır. Bu yüzden kızamık olan birisinin karantinaya alınması gerekir. Mümkünse evin bir odası ona tahsis edilmelidir. Bu kişi ile tokalaşılmamalıdır. Bu kişinin özel ve şahsi eşyaları kullanılmamalıdır. Kızamık geçiren birisi ile fazla vakit geçirmek bu virüsü kapmaya davetiye çıkarmaktır. Kızamık hastasının toplu alanlardan uzak tutulması gerekir. Kızamık tedavisinde başarılı sonuçlar alınabilmesi için hastanın temizliğine ve beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Kızamık hastasının odası sık sık havalandırılmalıdır. Odası mutlaka güneş gören bir yerde olmalıdır. Hastanın beden temizliğine çok dikkat etmesi gerekir. Hastanın üşümemesi gerekir. Üşümek vücut açısından direnci oldukça düşük olan hastaya başka hastalıkların bulaşmasına neden olabilir. Kızamık hastalığı için mutlaka kızamık aşısı vurulmalıyız. Kızamıktan korunmanın en iyi yolu aşı olmaktır. Aşı kızamık virüsünün vücuda girmesini engeller. Kızamık aşısı 2 dozdan oluşur. İlk kızamık aşısı bebeklere yaşını dolduğu sıralarda vurulur. Kızamık aşısının 2. dozunu 4-6 yaşlarında vurulur.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın