14Mart

Yeni Doğan Bebekler Nasıl Yıkanmalı?

bebek-banyoYeni doğan bebekler, göbek bağı düştükten sonra, bütün vücudu suyun içinde kalacak şekilde yıkanabilir. Banyo için hazırlanan su 36-37 derece civarında olmalıdır. Bunu kontrol etmenin en güzel yolu, suya dirseğimizi değdirerek bakmaktır. Banyo suyunun içine birkaç damla şampuan konulabilir. Su hazırlandıktan sonra bebek, göğüs ve sırt kısmından desteklenerek tutulmalıdır. Bebek su hizasına geldikten sonra da bir eliniz bebeğinizin omzunu desteklemeli ve ensesi elinize yaslanacak biçimde pozisyon almalıdır. Bu şekilde tutuş bir emniyet tedbiridir ve bebeğin sağlıklı ve güvenli tutulabilmesi için gereklidir.

Bebeği birden bire suya sokmak doğru değildir. Önce ayak kısmı suya sokulmalı ve korkmaması için başta olan el ile vücudu ıslatılmalıdır. Bebeğimiz alıştıktan sonra, dirseğimizle 90 derece açı olacak şekilde bütün vücudunu suya sokmalıyız. Bunu yaparken sadece başı ve kulakları dışarda kalmalı ve kolunuzla desteklenmelidir. Vücudunun geri kalan kısmının suyun içinde serbestçe hareket edebilmesi, anne karnındaki ortamı yarattığı için bebeğiniz huzurlu olacaktır. Ancak yine de ağlıyorsa, yıkamakta yardımcı olan kişinin bebeğin elini tutması, kendini güvende hissettirecek ve sakinleştirecektir. Elinizi bebeğinizin omzuna koyup başını da garantiledikten sonra yıkamaya başlayabilirsiniz.

Bebek süngeri veya bir parça tülbenti şampuan koyduğunuz suda ıslatıp köpürterek bebeğin vücudunu yıkayabilirsiniz. Daha sonra elinize su alıp başını da yıkamalı ve en fazla 10 dk suyun içinde kalmasına dikkat ederek bebeğinizi küvetten çıkarmalısınız. Çıkarırken de tekrar göğsünden ve sırtından destekleyerek tutup yavaşça yukarı doğru kaldırmalısınız. Daha sonra hafifçe öne eğerek, banyo yaptırmanıza yardımcı olan kişinin, durulama suyunu bebeğinizin vücuduna dökmesini sağlamalısınız. Duruladıktan sonra bebeğinizi içine bir adet tülbent serdiğiniz banyo havlusunun içerisine yatırın. Tülbent, bebeğin ilk suyunu emmede yardımcı olacaktır. Tülbenti havlunun içinden çıkardıktan sonra bebeğinizi havluyla da kurulayarak banyo işlemine son verebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz hasta değilse, ateşi yoksa ve özellikle de yaz günleri ise her akşam özellikle yatmasına yakın saatlerde banyo yaptırıp masajını da yaptıktan sonra yatırırsanız, bebeğiniz rahat bir uyku uyuyacaktır. Ayrıca düzenli banyo yapması, kas ve doku gelişiminde de yardımcı olacaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın