13Mart

Bebeklere Emzik Verilmeli Mi?

emzikEmzik konusunda bugün çok çeşitli düşünceler var. Bebek çok huysuzlaştığında emzik verilebilir. Hatta memeden hemen sonra bebeğin gazı çıkartılıp altı temizlendikten sonra yatırıldığı zaman 10-15 dk süreyle emzik vermek faydalıdır. Çünkü bu şekilde hem bebeğin sindirim sistemi rahatlar, hem de ağızdaki tükrük salgısının artmasına yardımcı olunur.

Ancak emziğin çok uzun süreli verilmesi doğru değildir. Emzik bebeği sakinleştirmesinin yanı sıra alışkanlık da yapabilir. Emzik 9-10 ay ya da 1 yaşına kadar gibi çok uzun süre zarfında kullanıldığında çocuğun çene yapısında deformasyona neden olur. Bu da ilerde çocuğun diş konusunda sorun yaşayacağının işareti olabilir.

Emzik kullanırken tek parça halinde olan emzikler tercih edilmelidir. Yani monte emzikler değil, tek kalıptan çıkmış emzikler alınmalıdır. Ayrıca bebeklerin ağız büyüme haftalarına göre emzik tercih edilmeli ve belirli aralıklarla da bu emzikler değiştirilmelidir.

Emzik kullanımında en önemli noktalardan biri ise emziği sterilizasyonudur. Emzikler haftada en az 3-4 defa kaynatılarak steril hale getirilmelidir. Sadece 3-4 defa ile de kalmayıp emzikler kirli olabilecek herhangi bir yere değdiği zaman da iyice temizlikleri yapılmalıdır. Temizliklerinde yabancı hiçbir madde kullanılmamalıdır çünkü sadece su ile güzel bir temizlik yeterli olacaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın