10Mart

Kemik Erimesi Belirtileri

kemik-erimesi-belirtileriOsteoporoz bir kemik hastalığıdır ve bayanlarda daha fazla görülür. Bu hastalıktan korunmak için çocukluk çağından itibaren kalsiyum açısından zengin beslenmeye dikkat etmek gerekir.

– Normal, sağlıklı bir insanın omurgasına yandan bakıldığında boyunda bir girinti, sırtta bir çıkıntı, belde bir girinti ve kuyruk sokumu kemiğinde bir çıkıntı görülür. Bu iki girinti ve çıkıntıların açısal toplamına eşit olduğunda sağlıklı bir omurgaya sahipsiniz demektir.

– Yaşla birlikte omurgada farklılıklar oluşabilir. Ama her farklılık ya da boydaki her kısalma osteoporoz demek değildir. Genç veya erişken iken boyunuz 1.60 ise 60-70 yaşlarında 1.58 olması normaldir. Çünkü omurga kemiklerimiz arasında disk denen yastıklar bulunur. Damarı bulunmayan bu yapılar, etraftaki sıvıyı emerek beslenir. Zaman içinde bu beslenmenin azaldığı görülür. Bir başka sebep de bizim sırt adelelerimiz güçlüdür ve gerginliğe sahiptir. Yaşınız ilerledikçe bu gerginlik azalır. Bu sebepler yapısal olarak 2-2.5 cm kısalma yapabilir, doğaldır. Daha belirgin bir kısalmada hekime başvurmak gerekir.

Eğer sırttaki eğrilik artıyorsa, yani kamburluk varsa, omurga kırıkları başlamış demektir. Omurga kırıkları arttığı zaman, o belirgin kambur boyda kısalmanın yanı sıra karında bombeleşme de yapar. Omurganın saymış olduğumuz o dört eğriliği, yani dengesi bozulduğu zaman vücudun yük dağılımı bozulur ve buna bağlı ağrılar olur. Düzgün duruşu korumak genç yaştan itibaren önemlidir. Kambur arttıkça kaburgaların leğen kemiğine yaklaşmasına neden olur. Bu da nefes almayı zorlaştırır, karın içi organların çalışmasını engeller.

Osteoporoz hastalığının en temel komplikasyonları kırıklardır. Vücudun farklı yerlerinde bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Hafif bir burkulma, tökezleme bile osteoporozda kırığa sebebiyet verebilir.

Omurga kırıkları genellikle göz ardı edilir. İleri yaşlarda kişide ani bir hapşırık veya öksürükle, yani karın için basıncını artıran hareketlerde omurga kemiklerinde yükseklik kayıpları olabilir. Gerek yaşlılar, gerekse yakınları sırt ağrılarını yaşlarının doğal bir sonucu olarak gördüğü için hekimlere bildirmez. Oysa unutulmamalıdır ki osteoporoz sessiz seyreden bir hastalıktır ve ağrı oluşumu hastalığın en önemli habercisidir. Bu sebeple ağrılar göz ardı edilmemelidir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın