09Mart

Doğru Bilinen Yanlışlar ve Diyet Önerileri

diyet– Diyet yaparken atıştırmalık olarak tüketilen çubuk krakerler, galetalar aksine kilo aldırır. Onların yerine, gün içinde 1 dilim fazla ekmek yemek, kalori açısından daha zararsızdır.

– Türk kahvesi, siyah çay, su ve maden suyu haricinde tüm içeceklerde kalori vardır.

– Aç karnına hazır kahve veya siyah çay içtiğinizde, içerdiği siyatonin maddesi sebebiyle mide bulantısına sebep olur ve bunu bastırmak için yemek yersiniz. Dolayısıyla kilo aldırır.

Ayran, kalsiyum içerdiği için kilo vermenize yardımcı olur. Yaz aylarından ayran içmek tansiyon düşmesisni de önlediği için diyetinizi bozmazsınız.

Gün içinde aç kalmak, diyette yapılan en büyük yanlışlardan. Sık sık ve az yemeye özen gösterin. Çiğ karnabaharın çiçeklerini limon suyuyla lezzetlendirdikten sonra atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

Sabahları suyun içine elma sirkesi koyup içmek doğru değil. Çünkü aç karna bunu yaparsanız, sirke midedeki asit seviyesini arttırır ve gastrit reflü başlayabilir. Bu da yemek yeme ihtiyacınızı arttırır. Ancak öğlen ve akşam yemekten sonra 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı sirke koyup içerseniz hazmınız kolaylaşır.

Kilo vermek için limonlu su içmek yanlış. Limon asit içerdiği için direk yağları yakmada sanıldığı gibi etkili değildir. Limonu çayda veya salatada kullanmak daha doğru.

İki mürdüm eriği yedikten sonra üstüne ılık su içmek, bağırsaklarınızı çalıştırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Soğuk, buzlu su içmek kilo verdirir. Vücut sıcaklığı 36,5 derecedir ve 8 derece sıcaklığında su içtiğinizde midenin ısısı düşer ve büzüşür. Aç karna öğlen ve akşam yemekten önce soğuk su içmek, yemekte daha az yemenizi sağlar. Aralarda da soğuk su içmek, vücut için uyarı gibidir. Mide ve bağırsakları daha çok çalıştırdığı için kilo vermeize yardımcı olur.

Her yemek öncesinde 2-3 bardak su içmek mide hacminin artmasına neden olacağından doyma hissine daha çabuk ulaşırsınız.

Yemekten nce mutlaka çorba için. Ama kremalı, unlu çorbalardan ve yayla çorbasından kaçının. Tarhana, mercimek ve şehriye çorbası diyet için daha uygun.

Et – tavuk haşlayıp suyunu buzdolabına koyun. Dolaba koyunca jöle gibi üstünde toplanan kısım bol kalorilidir ve kilo yapar. Onu attığınızda altta sıfır kalorili et suyu kalır. İçine şehriye ve sebzeler koyarak çorba yapmak, diyet için ideal bir tarif.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

    • Onur Yavuz
    • 13 Mart 2015

    teşekkürler:)

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın