04Mart

Sağlıklı Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler!

saglikli-zayiflamaSağlıklı zayıflamak için öncelikle tabiki yediklerimize dikkat etmeliyiz. Kek, poğaça, şekerlemeler ve doğrudan alınan şekerler, reçel grubu, patates kızartması ve cipsler uzak durulması gerekenler listesinde başı çekiyor. Ayrıca, son yapılan araştırmalara göre bu saydığımız besinler özellikle kadınlarda kalp krizi geçirme riskini de artırıyor.

 

Ara öğünler için sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeliyiz. Örneğin Trabzon hurması bunun için ideal bir meyve. Bu meyve kalbi korur, kanseri önler, aynı zamanda da ara öğün silahı olarak kullanılabilir. Her bir ara öğünde bir adet yiyebilirsiniz. Oldukça tok tutar, ayrıca cildi de güzelleştirir.

 

Zayıflamak için bir doktora gittiğinizde de dikkat edilmesi gerekenler var. Belli başlı tahlilleri yapmadan tedavi öneren sağlık kuruluşlarından ve doktorlardan mutlaka uzak durulmalı. Peki, bu tahliller neler?

  • İnsülin Testi: Kan şekerini düzenleyen hormunu ölçtürmek son derece önemli.
  • HBA1C (Hemoglobin A1C) Testi: Son 3 ay içindeki kan şekerinize mutlaka baktırın.
  • Homa İndeks Testi: Vücudunuzda insülinle şeker arasında bir uyuşmazlık olup olmadığına bakar. Bugün Türkiye’deki en önemli şişmanlama nedeni beyaz ekmek ve şeker grubunun çok tüketilmesi. Bu şekildeki beslenme insülin direnci gelişmesine neden oluyor. Bu da zor zayıflamanıza, kolay kilo almanıza, kilo verdiğinizde de tekrar geri almanıza yol açıyor.
  • T3, T4, TSH Testleri: Tiroid testleridir. Az çalışan tiroid bezinin sebep olduğu tiroid tembelliğini saptamayı sağlar.

 

Zayıflamada yapılan en büyük yanlışlardan biri, midenin zamanla küçüldüğüne inanmaktır. Mide asla küçülmez. Ne kadar çok besin verirseniz, mideniz o kadar genişler. Bunu içine hava üflenen balon gibi düşünebilirsiniz. Midenin 5 kiloya kadar genişlemesi mümkündür.

 

Belli saatlerde belli besin gruplarını tüketmek, yani düzenli beslenmek kişinin hormonlarını düzenler. Bunlar düzenlendiği için kişi daha az yer, yese de metabolizması çalışır. Bu yüzden kilo vermenin temel prensibi düzenli beslenmedir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın