02Mart

Çocuğunuz Ateşlendiğinde Yapmanız Gerekenler!

cocuklarda-atesÇocuklarda yüksek ateş zaman zaman görülen bir durum. Çocuğun yuvaya başlaması gibi toplum içine daha çok çıkmasına neden olan şeyler görülme sıklığını artırıyor. Aileler bu durumda hemen korkmamalı. Çünkü ateş yükselmesi, virüslerin üremesini engelleyen temel koruma mekanizmalarından biri.

 

Çocuğunuza hemen ateş düşürücü ilaçlar vermeye başlamadan önce, enfeksiyon geçirmesinin normal olduğunu ve her enfeksiyon sonrası bağışıklık kazandığını bilmeniz gerekiyor. İlaca başvurmada temel kıstas kaç derece ateşi olduğu değil, çocuğunuzun genel durumudur. Ateş sebebiyle iştahsızlık, halsizlik yoksa korkmaya hiç gerek yok. Fakat durumu bunların tam tersi bile olsa önce ateşi ilaçsız düşürmeye çalışmak lazım. İşte bu konuda bilmeniz gereken temel şeyler:

 

 • Ev ısısı için ideal olan 20-21 derecedir.

 

 • Kış şartlarında ortamın nemi %45-50 arasında olmalıdır. Evinizin nem oranı bunun altındaysa soba veya radyatörlerin üstüne bir kap içinde biraz su ya da ıslak havlu koymak yeterli olacaktır. Ancak, evin nem oranı normal olduğu halde bunları yapmak bu sefer fazla neme yol açacağından evde küf mantarı ve ev akarı denilen, astım hastalarında çok görülen akerjenlerin üremesine sebep olacaktır. Bu yüzden öncelikle evinizdeki nemi basit aletlerle ölçmenizi öneririz.

 

 • Eğer çocuğunuzun öksürüğü varsa banyonun buharı çok iyi gelir.

 

 • Yüksek ateş şikayeti olan çocuğu kat kay giydirmek doğru değil. Halk arasında bilinen “bir terlesin ateşi düşer” inanışı vardır. Terlemeyle birlikte vücutta sıvı kaybı olması her ne kadar harareti alıp o anki ateşi düşürse de bir tedavi niteliği taşımaz. Fakat bu durumun aksine buz gibi suyun altında duş aldırmaya çalışmak da kesinlikle yanlış ve tehlikelidir. Sıcak olan vücut ile buz gibi su bir araya gelince şok geçirmeye kadar tehlikeleri var.

 

 • Kol, bacak ve alın bölgesine ıslak havlu koyabilirsiniz ancak sirkeli su cildi tahriş edebileceğinden kaçınmak lazım.

 

 • Çocuğunuza bol su içirin. Ateşi olan çocuğun iştahı kapalı olur. Yemek yemesi için zorlamak yerine bol sıvı vermek daha doğru. Nane-limon, adaçayı, kuşburnu, ıhlamır gibi bitki çayları da içirmek alternatifler arasında.

 

 • Karabiber, ıhlamır, nane, tarçın, sarımsak, soğan, limon sağlıklıyken de yenmeli. Tavuk suyuna sebze çorbasının gribal enfeksiyonlarda ilaçlardan daha faydalı olduğu bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış. Lahana, pırasa, enginar, havuç gibi bitkiler yapacağınız çorbaya koyabileceğiniz sebzelerden olabilir.

 

 • Buhar banyolarına mentol karıştırmak sanılanın aksine zararlı. Önemli olan saf su buharı. Mentollü buharı solumak akciğerleri tahriş eder.

 

 • Çocuğunuzda çok ağır seyreden bir ateş durumu yoksa, hemen hastahaneye koşmayın. Çünkü ordaki kalabalıkta ağır hastalık yapan patojenleri kapma olasılığı daha yüksektir.

 

 • Çok ciddi durumların dışında çocuğunuzun enfeksiyon geçirmesi oldukça normaldir. Böyle hastalıkları erken yaşlarda geçirmek, bağışıklık sisteminin gelişmesi için de çok faydalıdır. Çocukların aşırı steril ortamlarda yetiştirilerek mikroplarla karşılaşmasının engellenmesine karşı olan uzmanlar hastalıkları eren yaşlarda geçiren çocukların ilerde astım, saman nezlesi, egzema, hatta bazı kanser türlerinde, lenfomalara yakalanma olasılığının çok daha düşük olduğunu belirtiyor.
Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

 1. Yorum yapılmammış.

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın