28Şubat

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler -2

metabolizmayi-hizlandiran-besinler-2Bir önceki yazımızda sizler için metabolizmayı hızlandıran besinlere giriş yapmıştık (O yazımıza Metabolizmayı Hızlandıran Besinler -1 linkinden ulaşabilirsiniz.). Şimdi ise ikinci yazımızda bu tür besinlerden bazılarını daha ve bunların da vücudumuz için faydalarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. İşte metabolizmayı hızlandırma yönünde faydaları olan diğer besinler:

 

Ekmek: Ekmeksiz kilo vermeye çalışmak doğru değil. Çünkü B vitamini kompleksleri özellikle tahılda, dolayısıyla da ekmekte mevcut. Bu vitaminleri yeteri kadar almamak, sürekli uyku hali yaratan “beri beri” hastalığına davetiye çıkarır. Günde 2 dilim ekmek tüketmek sağlık için ideal. Kızarmış ekmek tüketiminde de bir sakınca yok. Çünkü kızartma işlemi sadece ekmeğin içindeki suyu uzaklaştırır. Yani normal ekmek ile kızarmış ekmek arasında bir fark yoktur ancak tabi eğer kızartma işlemini yağsız olarak yaparsanız.

 

Yumurta: Haftada 4-6 adet yumurta tüketimi gereklidir. Bir defada iki yumurta yemeniz de mümkün. Yumurtayı rafadan yapıp yanında salata veya yoğurtla birlikte yemek; kaynayan suyun içine kırıp çılbır usulü yemek veya tavada domates, yeşil biber ve soğanı, domatesin suyunda ya da bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağında çevirim 2 yumurta kırarak 1 dilim ekmekle birlikte yemek sağlığınız için faydalı yöntemlerden bazıları.

 

Yoğurt: İster süzme, ister kaymaklı olsun yoğurdun hangi çeşidini yediğiniz farketmez ama mutlaka yoğurt yiyin. Çünkü düşük kalorili bir besin kaynağıdır. Yoğurdu mümkünse evde kendiniz de mayalayabilirsiniz. Suyunu da asla atmayın. İçinde B vitamini vardır. Kolesterolü azaltır. Yoğurdun suyunu örneğin ayran yaparak kullanabilirsiniz.

 

Baharatlar: Kırmızı pul biber ve karabiber metabolizmayı çok hızlandırır. Küçük turşu kırmızı biberlerden akşam yemeğinde 2 adet tüketmeniz bağırsaklarınızı çalıştırır. Tüm baharatların metabolizmayı %20 civarında hızlandırma etkisi vardır.

 

Türk Kahvesi: Kalori içermeyen az sayıda içecekten biridir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de olduğu için sabah kahvaltılarından sonra 1 fincan sade Türk kahvesi içilebilir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. 28 Şubat 2013

Yorum yapın