28Şubat

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler -1

metabolizmayi-hizlandiran-besinler-1Kilo vermenin ilk şartı metabolizmayı çalıştırmak. Her besinin sağlık için yararları var ancak bazıları özellikle metabolizmayı hızlandırmak için çok önemli. İşte bu besinlerden bazıları için yeme önerileri ve metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra diğer faydaları:

 

Tavuk eti: Derisi hariç tavuğun her yeri metabolizma için faydalı. Deride kolesterol içeren yağ olduğu için yenmesi uzmanlar tarafından önerilmiyor. Tavuk etini yağda kızartarak pişirmek daha çok kalori almanıza sebep olduğu için ızgara olarak tüketmenizde fayda var. Eğer derisini çıkardıktan sonra lezzetinin azaldığını düşünüyorsanız karabiber, pulbiber gibi baharatlarla tatlandırabilirsiniz. Derisi çıkarılmış tavuk etini soya sosuna buladıktan sonra biraz haşlayıp ardından fırınlamak da lezzet için güzel bir alternatif olabilir.

 

Dana eti: Yüksek kolesterol şikayeti olanların bile haftada 1 kez dana eti tüketmesi şart. Çünkü dana eti, diğer et gruplarından daha fazla B12 vitamini içerir. Bu vitamin kan yapıcıdır. Kansızlık için pekmez içmek daha çok kilo aldıracağından dana eti tüketmek daha yararlıdır.

 

Hindi eti: Et grupları içinde en az kaloriyi hindi eti içerir. Etinizi lezzetlendirmek istiyorsanız akşamdan süte yatırıp buzdolabında sabaha kadar beklettikten sonra pişirin. Etiniz yumuşayacaktır.

 

Maydanoz: İnsanda kan yapan ikinci öğe demir mineralidir ve ıspanak, semiz otu, maydanoz gibi yeşil renkli tüm bitkilerde bulunur. Maydanozda C vitamini çok yüksektir. Vücuttan idrar söktürdüğü için ödemi de engeller. Bu yüzden sofranızda her gün yarım demet maydanoz mutlaka olsun.

 

Ispanak: Metabolizmayı çalıştıran en önemli besinlerden bir tanesi olması nedeniyle kilo verirken asla vazgeçemeyeceğimiz bir besindir. Ispanak yemek uzun süre tokluk hissi de sağlar. Ispanağı haşladıktan sonra ince ince kıyıp ekmeğin üstüne sürüp yoğurtla yemek, pratik bir öneri olabilir.

 

Nohut: Yüksek oranda E vitamini içerir. Bu vitaminin hormonların yapısında da bulunması sebebiyle özellikle kadınlar için çok önemli. Nohut gibi bakliyat çeşitlerini haftada 2 kez tüketmek gerekir. Nohut yemeği yaparken nohutu haşladıktan sonra yemeğinizde et suyu veya tavuk suyu tabletlerini kullanmak yerine içine küçük bir miktar et koyabilirsiniz. Birazcık da salça ekleyin ve yanında yoğurt veya salatayla bir kase kadar tüketebilirsiniz.

 

Bir sonraki Metabolizmayı Hızlandıran Besinler -2 yazımız ile besinleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Kilo vermek için metabolizmanın hızlandırılmasının en önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum.Güzel paylaşımınız için teşekkürler..

  1. 28 Şubat 2013

Yorum yapın