26Şubat

Zayıflamaya Yardımcı 3 Meyve!

hurmaKilo vermek için meyve tüketimi faydalıdır ancak belli başlı kurallara uymanız gerekir. Günde 3 porsiyondan fazla meyve yemek zayıflatmaz, aksine kilo aldırır ki zaten vücuda alınan fazla vitaminler depolanmaz, vücuttan atılırlar.

 

Bir porsiyon meyvenin sizin için ne kadar olduğunu bulmak için iki elinizin parmaklarını birbirine denk getirece şekilde birleştirin. Elleriniz arasında oluşan hacim sizin için bir porsiyon meyvedir. Buraya çilek olsun, kiraz olsun veya istediğiniz herhangi bir meyveyi doldurarak tüketebilirsiniz. Kavun-karpuz için ise ince bir dilin 1 porsiyona eşdeğerdir. Fakat meyveler arasında yeşil erik istisnadır. İsmini duyunca bile ağzımızı sulandıran bu eriklerden günde yarım kiloya kadar yemenizde sakınca yoktur ancak tabiki bir tek şartla. Erik yerken bir yandan da her birini tuzlaya tuzlaya yerseniz bu vücudunuza zarar verecektir. Hiç tuz katmamak en iyisi olsa da eğer illa erikleri tuzla yemek istiyorum diyorsanız yiyeceğiniz tüm eriklerin hepsine birden toplamda çok az miktarda tuz serpebilirsiniz. Bu püf noktalardan sonra dilerseniz zayıflamada uzmanlar tarafından da en çok önerilen 3 meyveyi tanıyalım:

 

Ananas: Ananas; diyet ve zayıflama konusunda oldukça önerilen ve tercih edilen meyvelerden ancak ananas alırken asla konservelerini tercih etmemeliyiz. Konserve şeklinde olanlardan değil de tazesini tercih edin. Kabuğunu soyduktan sonra ortadan ikiye bölün. Her bir ananasın yarısı 1 porsiyon meyveye denk geliyor diye düşünebiliriz. Amerika’da düzenlenen diyet kongrelerinde de büyük yer tutan ananas, yüksek lif oranıyla bağırsaklarınızı çalıştırır. Unutmayın, bağırsaklarrınız çalışmazsa kilo veremezsiniz. Bu yüzden düzenli olarak yarım ananas yemek çok önemlidir.

 

Armut: Bağırsakları en çok çalıştıran besinlerden biri olan armut; çocuklar, bebekler kabız olduğunda haşlanıp püre haline getirilerek yedirilirse kabızlık sorununu çözmede faydalıdır. Birçok meyve için de geçerli olduğu gibi armudu kabuklarıyla yemek daha faydalıdır çünkü kabuğu ve kabuğuna yakın kısımlar lif bakımından daha zengindir. Büyük boy armutlar için 1 taneyi ancak eğer armudunuz küçük boylarda ise bunların 2 tanesini 1 porsiyon meyve olarak kabul edip rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 

Hurma: Hurma deyince aklımıza Ramazan ayı gelir. Özellikle bu ayda her yerde satılmaya başlanan her yerde gördüğümüz bu meyve aslında faydası açısından oldukça önemli. İçerdiği şeker sizi şişmanlatacak türden bir şeker değildir. Ayrıca bol lif içerdiği için günde 7 tane hurmayı rahatlıkla yiyebilirsiniz. Sadece Ramazan ayının gelmesini de beklemeyin. Eğer bulabilirseniz diğer zamanlarda da tüketebilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın