24Şubat

Hangi İçecekler Şişmanlatıyor?

kahveMeyve suyu ve şekerli içecekler “sıvı karbonhidratlar” olarak adlandırılır. Karbonhidrat tüketiminin sizi tok tutacağını düşünerek aldığınız bu besinler, sanılanın aksine sizi tok tutmaz. Sadece doğru karbonhidratları yemek tokluk hissi yaratacaktır. Bunların sıvı hali çok yüksek oranda şeker, dolayısıyla da kalori içeriyor ve vücutta çok çabuk yağa dönüşüp birikiyor. Bu yüzden meyveleri katı halde yiyerek tüketmek daha faydalı. Elmanın suyunu içmek 4-5 sn alırken yemek 4-5 dk alacağından daha az kilo oluşumuna sebep olur. Aynı zamanda bir elma yiyip doygunluk hissine ulaşmanıza karşın bardağınızı doldurmak için birden fazla elmaya ihtiyaç duyacağınızdan vücuda daha çok kalori almış olursunuz. İçtiğiniz bu kalori, yiyerek aldığınıza oranla çok daha hızlı yağa dönüşür.

 

Meyveleri yiyerek tüketirseniz aynı zamanda bitkideki lifi de almış olursunuz. Vitaminler özellikle kabuğa yakın yerde bulundukları için iyice yıkadıktan sonra bu şekilde, kabuğunu soymadan yiyin. Böylesi diş sağlığı için de daha faydalı. Portakal, mandalina ve greyfurtun da suyunu sıkmak yerine büyün halinde, özellikle de kabuğun altındaki beyaz, etli kısmını tamamen soymadan tüketin. Çünkü bu kısmın kanserden koruyucu etkisi vardır ve vücuttaki tümörlere karşı da etkilidir.

 

Peki, meyvelerden bahsettik. Başka hangi içecekler zararlı etki gösteriyor? Hangi içecekler konusunda dikkat etmeliyiz? Başka ne gibi önlemler alabiliriz? İşte birkaç önemli madde daha:

 

  • Çayınıza koyduğunuz her bir küp şeker 20 kaloridir. Gün içinde çay içerek vücuda alınan kalori 3 tabak makarnaya eş değer olabiliyor ve bu kaloriler direk yağa dönüşüyor. Bu yüzden şekersiz veya en azından az şekerli içmeye çalışmalısınız.
  • Kahvenie krema koyduğunuz anda yağ eklediniz demektir. Bir de bunun üstüne şeker ilave ettiğinizde daha da zararlı hale gelir. Açlığı bastırsın diye kahve içmek, sanılanın aksine iştahı daha fazla açacağından yemekte daha çok yeme ihtiyacı duyarsınız.
  • Alışkanlık kazanmada 21 gün çok önemlidir. 3 hafta içeceklerinizi şekersiz tüketirseniz damak tadınız buna alışır ve normalde içecek yoluyla vücuda aldığınız çok büyük miktardaki kaloriyi almadığınız için kilo verdiğinizi görürsünüz.
Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın