19Şubat

Gençleştiren Mucize: Kivi!

kivi– Kivi, çok ciddi bir besin kaynağıdır.

– A, C, E vitaminleri yönünden zengindir.

– Cildin kırışmasını önleyici özelliği vardır. Yaşlanmayı mümkün olduğunca ertelemek isteyenlere mevsiminde her gün bir adet kivi tüketmek yardımcı olacaktır.

– Kivinin bir porsiyon meyve adedi iki tanedir. Yani bir adet incir veya bir adet yerli muz yiyerek bu bir porsiyon meyveyi vücuda almak yerine bazı günler iki adet kivi yemek daha doyurucu ve daha besleyici olacaktıri.

– Yaşlanmayı önlemesinin yanısıra, kivi muhteşem bir posa kaynağıdır. Bağırsak sorunları yaşıyorsanız, sabah aç karnına bir bardak ılık su içip üstüne bir adet kivi yedikten 10-15 dk sonra kahvaltınızı yaparsanız bağırsaklarınız çok daha iyi çalışacaktır.

– Kuru kayısı ve kuru erik bağırsak faaliyetleri açısından halk arasında daha fazla bilinen besinlerdir. Bu sebeple, bu besinleri daha önceden denediyseniz, bağırsaklarınızın artık bu yiyeceklere alışmış olması ihtimalinde kivi, ideal bir alternatif olacaktır.

– Kivi yediğimizde ağzınızda oluşan metalik, buruk tat hoşunuza gitmiyor mu? Kiviyi özellikle çocuklara sevdirmek adına bu tadı yumuşatmak için önerilerimiz de mevcut.

– Kivi alırken çok sert değil, biraz yumuşaklarından seçin. Oda sıcaklığında bir süre beklettikten sonra elinizde yuvarlayın. Böylece şekerli tadın daha fazla oluşmasını sağlarsınız. Daha sonra bıçakla ortadan ikiye kesin ve bir yumurta yer gibi çay kaşığı büyüklüğünde tahta veya silikon bir kaşıkla yiyin. Bu şekilde yeek süreyi de uzatacağından kilo alımını önlediği gibi metalik tadı da engelleyecektir.

– İkinci bir alternatif olarak, kiviyi soyduktan sonra bir yumurtayı yer gibi bütün halde ısırarak yiyin. Çünkü kivinin bıçakla kesilmesi demek fazla bıçak temasından dolayı metalik tadın artmasına neden olacaktır. Tabi bıçağın sebep olduğu vitamin kayıplarını da unutmayalım.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın