19Şubat

Alışveriş Yapmak Zayıflatıyor!

alisveris– Uzmanlar 2000 gönüllü üzerinde, alışverişle ilgili bir araştırma yapmış ve çok ilginç sonuçlar elde etmiş. Buna göre;

– Kadınlar alışveriş esnasında ortalama 5 km yol katediyor ve 2,5 saat harcıyor.

– Günde 10 bin adım atmak hekimlerce sağlık anlamında faydalı bir yürüyüş olarak kabul edilirken kadınlar sadece alışverişte bu on bin adımın dörtte üçünü atmış oluyorlar.

– Araştırmaya katılan her on kadından dokuzu, büyük bir alışverişe eşofman ve rahat bir ayakkabıyla gittiğini söylüyor.

– Gönüllülerin üçte ikisi alışverişi kendileri için bir spor olarak gördüklerini belirtiyor.

– Kadınların en az haftada bir büyük çaplı bir alışverişe çıktığı, on kadından sekizinin ise arkadaşlarıyla gittiğinde daha uzun süre alışveriş yaptığı, dolayısıyla daha çok adım attığı da araştırmanın sonuçlarından.

– Sonuç olarak, bir kadının bir sene boyunca alışverişte katettiği toplam yol ortalama 250 km kadar ediyor. Bu da kadınların İstanbul- Ankara karayolunun yarısından fazlasını gittiği ve ciddi bir kalori harcadığı anlamına geliyor.

Tabi alışveriş yaparken dolaşmak spor açısından güzel, fakat dozunu da kaçırmamak lazım. Alışverişin spor anlamında bu iyi yönde etkisinin yanı sıra, kadınların yarısı kendi tabirleriyle “ara ve mola vermeden, yıılana kadar” alışveriş yaptıklarını söylüyor. O yüzden şunu hatırlatmakta fayda görüyoruz: Spor, vücutta ciddi ağrılar ve yorgunluk yaratmadığı sürece anlamlıdır. Tüm kadınlara bol kalori yakacakları keyifli alışverişler!

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın